Вишванатан Ананд ще направи днес първия ход в деветата партия от финала за шампионаската титла по шахмат. Българският гросмайстор ще бъде с черните фигури, но и с психологическото предимство от победата, която постигна онзи ден и с която изравни резултата на 4:4. До края на мача остават четири партии, но ако индиецът и Веско завършат 6:6, ще има още. При равенство, след нов жребий за цвят на фигурите ще се играят четири тай-брейк партии. Те ще се играят с електронен часовник, на който са нагласени по 25 минути за всеки състезател с добавяне на 10 секунди след всеки ход. Регламентът на финала предвижда и още варианти. Ако след тай-брека резултатът отново е равен, то след нов жребий за цвят на фигурите ще се играе мач от 2 партии с контрола 5 минути плюс добавка от 3 секунди след всеки ход. В случай на ново равенство в резултата, за определяне на победителя ще се играе нов мач от 2 партии. Ако след 5 такива мача (общо 10 партии), все още няма победител, ще се играе една партия "внезапна смърт". При партията "внезапна смърт" състезателят, който спечели жребия, има право на избор на цвят. Състезателят с белите фигури ще получи 5 минути, а състезателят с черните фигури ще получи 4 минути, след което, след 60-я ход и двамата състезатели ще получават допълнителни 3 секунди, започвайки от ход 61. При реми за победител се обявява състезателят с черните фигури. В щаба на Веско Топалов обаче се надяват да не се стигне до подобен маратон. Българският гросмайстор е амбициран да приключи турнира бързо и да спечели за втори път в своята кариера световната титла по шахмат. След победата във вторник нашият гросмайстор има психологическо предимство. В последната партия настоящият шампион Ананд допусна редица слабости, дължащи се на умората и на стремежа му към достигане на реми с черните фигури. Компютърен анализ на осмата партия показа, че Вишванатан Ананд е сбъркал фатално още в 11-ия ход. Индиецът избра 11... Кdf7 в момент, в който имаше преимущество от една пешка и дефицит от един темп. В анализ с дълбочина 13 хода програмата "Фриц" изчислява, че това е чак четвърта по качество опция пред индиеца. По-добри са 11... Оb4, 11... Кbd7 или 11... Кc6 (виж изображението), които според компютъра биха дали позиционно преимущество на Ананд. Анализите и поуките остават за двамата шахматисти, но днес от 15:00 часа те ще трябва да покажат най-доброто, на което са способни. След почивния ден се очаква гросмайсторите да са свежи и да направят запомняща се партия. Спортни.бг