Отборът на Челси стана седмия клуб в историята на английския футбол, който печели шампионата и ФА Къп в един сезон, след като възпитаниците на Карло Анчелоти победиха Портсмут с 1:0 във финала на най-старото спортно състезание в света. "Сините" започнаха вихрено 129-ия финал в турнира пред изпълнените трибуни на стадион "Уембли" и нацелиха цели пет греди през първото полувреме. Втората част започна също с натиск на лондончани, но съдбата бе на тяхна страна в 56-та минута, когато "помпи" изпуснаха дузпа. Аруна Диндан бе фаулиран от Жулиано Белети, а реферът Крис Фой посочи бялата точка. Кевин Принс-Боатенг обаче би доста несериозно и Петер Чех спаси. в 59-та минута обаче блесна гения на Дидие Дрогба. Националът на Кот Д'Ивоар изпълни перфектно пряк свободен удар, пращайки топката във вратата на Дейвид Джеймс. В самия край на мача, Франк Лампард бе съборен в наказателното поле на съперника. Челси получиха дузпа, която обаче не бе реализирана от потърпевшия. Така Челси, който вече си осигури шампионската титла в Англия, прави един от най-успешните си сезони в своята история, записвайки първи дубъл. Челси се нареди до отборите на Манчестър Юнайтед, Арсенал, Ливърпул, Престън Норт Енд, Астън Вила и Тотнъм Хотспър, които вече са записвали дубъл през един сезон. "Сините" освен това стават едва шестия клуб, който защитава трофея си във ФА Къп. Това вече са правили Уулвърхямптън Уондърърс, Блекбърн Роувърс, Нюкасъл Юнайтед, Тотнъм Хотспър и Арсенал. Бранителят на Челси Ашли Коул пък стана първият футболист в историята, който има шест отличия в надпреварата. Защитникът вече има ФА Къп с Арсенал през 2002, 2003 и 2005 година, както и три купи с Челси през 2007, 2009 и 2010 година. Нападателят на лондончани Никола Анелка става първият играч, който печели дубъл с два различни тима - Арсенал и Челси. Карло Анчелоти пък едва вторият италианец, който печели ФА Къп след Джанлука Виали, който изведе "сините" до успеха през 2000 година. /БГНЕС