Отборът на Сърбия показа истинска борбеност и победи с 1:0 тима на Германия в мач от група "D" на Мондиала, игран на стадион "Нелсън Мандела Бей" в Порт Елизабет. Очакваше се Германия да доминира в срещата, след като в първия мач от групата разби с 4:0 тима на Австралия, а сърбите разочароваха и загубиха с 0:1 от тима на Гана. Бастиан Швайнщагер бе под въпрос за срещата, защото бе настинал, но все пак започна мача, докато Александър Лукович не бе на разположение за сърбите, заради червения си картон срещу Гана. Срещата обаче съвсем не започна с надмощие на Бундестима. Още в първите минути Йованович стреля с глава, принуждавайки Нойер да се намеси, а веднага след това Станкович стреля опасно, но ударът му излезе в аут. Първото положение за немците дойде в 8-та минута, когато Подолски пое топката на границата на наказателното поле, но ударът му мина покрай вратата. В 37-та минута обаче Клозе получи втори жълт и респективно червен картон, с което изключително наклони везните в полза на Сърбия. Картонът на нападателя бе заслужен - за задържане на Деян Станкович и така Германия остана с десет души повече от час преди края. Сърбите се възползваха от численото си предимство само минута по-късно, когато Красич центрира към Жигич, снажният нападател свали към Йованович и за новото попълнение на Ливърпул не бе трудно отблизо да накаже Нойер. През втората част Германия излезе с мисълта да изравни, въпреки че бе с десет души, но сърбите продължаваха да се бранят добре. Дойде и 59-та минута, когато Видич доста лекомислено игра с ръка в наказателното си поле и Германия получи шанс да изпълни дузпа. Зад топката застана Лукас Подолски, но перфектната намеса на вратаря Стойкович спаси удара на нападателя и остави Сърбия да води в резултата. Опитите за изравняване от страна на германците обаче оголиха много пространства в защитата на тима и в 67-та минута голмайсторът Йованович за малко да направи 2:0 след удар от вътрешността на наказателното поле, но топката срещна десния стълб на германската врата. Сърбите повториха упражнението в 74-та минута, когато Жигич получи отлично центриране, но с глава нацели горната греда. Германия съвсем се отчая с приближаването на края на срещата и започна да стреля и от далечна дистанция, което обаче не бе проблем за сърбите, които с опасни контраатаки можеха съвсем да решат мача. Все пак срещата завърши с тяхна победа, с което те спечелиха първите си три точки в групата. Утре ще се играе другия мач от тази група, който ще противопостави Гана и Австралия. При победа африканците почти ще си осигурят участие в следващата фаза. /БГНЕС