Словения допусна равенство 2:2 срещу САЩ, след като водеше с два гола преднина в мач от група "С" на Мондиала, игран на стадион "Елис Парк" в Йоханесбург. Словения имаше щастието да започне срещата без нито един контузен, докато за американците контузеният в срещата с Англия вратар Тим Хауърд успя да започне титуляр. Интересно бе, че в тази среща се изправиха най-малката нация на Мондиала срещу най-голямата. САЩ бяха смятани за лек фаворит, заради добрата си игра при равенството 1:1 с Англия, докато Словения трудно победи сочения за аутсайдер тим на Алжир с 1:0. Срещата започна спокойно, докато не дойде 13-та минута, когато Словения изненадващо поведе в резултата. Бирса получи топката на около 25 метра от вратата на Хауърд и с добре премерен изстрел изненада вратаря на САЩ, който бе излязъл малко напред. Голът даде криле на словенците, които продължиха да показват страхотен футбол, като отново Бирса принуди Хауърд да се намесва в 22-та минута. В 31-та минута бившият играч на Литекс Миливое Новакович пък бе съборен в наказателното поле от Ониеву, но сигнал не последва. Неизбежното обаче се случи в 42-та минута, когато Любиянкич получи удобна топка в близост до вратата на САЩ и с хладнокръвен удар матира Хауърд. Така завърши и първата част, но американците започнаха второто полувреме пределно мобилизирано и намалиха още в 48-та минута. Лендън Донован се озова на дясното крило и с добър удар върна едно попадение. Словения се опита да отвърне на попадението, но американците стояха много по-добре на терена и комбинираха по страхотен начин. В 70-та минута Донован стреля от фаул, но ударът му бе блокиран от защитник на словенците, само за да попадне топката в Алтидор, чийто силен изстрел бе уловен от Ханданович. "Янките" обаче ликуваха в 82-та минута, когато Алтидор добре свали топката за Майкъл Брадли, който прониза Ханданович за 2:2. Мачът продължи с положения и пред двете врати, като дори гол на Ед бе отменен заради съмнителна засада, но все пак срещата завърши без победител - 2:2. Така Словения пропусна да си гарантира място на осминафиналите и има четири точки, с което е и на първо място в групата си. САЩ пък остана с две след второ равенство. По-късно днес играят Англия и Алжир, които са другите участници в тази група. /БГНЕС