Гана и Австралия направиха само 1:1 в мач от група "D" на Мондиала, игран на стадион "Роял Бафокенг" в Рустенбург, като африканците със сигурност няма да са доволни от спечелената точки, предвид обстоятелството, че играха повече от едно полувреме с човек повече на терена. Хари Кюъл бе заместил наказания Тим Кейхил за Австралия, докато за Гана нямаше контузени и наказани състезатели. Срещата започна в добро темпо, като и двата тима търсеха победата. Първи до гол обаче стигнаха австралийците. В 12-та минута Брешано стреля от фаул от около 25 метра и Кингсън по детински начин изпусна топката, за да я подари на Холман, който отблизо не сбърка за 1:0. Гана обаче се стресна от гола и тръгна да изравнява. Това се случи в 24-та минута, когато бе отсъдена дузпа за игра с ръка на Хари Кюъл в наказателното поле, а ветеранът бе изгонен от игра с червен картон. Така австралийците получиха втори червен картон за два мача в Южна Африка. Гиан се нае с изпълнението на наказателния удар и не остави шанс на Марк Шварцер, изравнявайки резултата. Очакваше се след този гол и червения картон Гана тотално да обърне резултата, но не се случи точно това. Независимо, че бяха с човек по-малко в минутите след дузпата, австралийците владееха повече топката, но не стигаха до положение. Гана все пак взе превес в края на полувремето, когато удар на Боатенг бе избит с мъка от Шварцер. През втората част надмощието на Гана продължи, като Гиан пробва късмета си в 51-та минута, но ударът му бе спасен. Африканците опитваха далечни удари, които обаче не бяха проблем за Шварцер. В 67-та минута обаче Австралия можеше да ликува, когато Чипърфилд стреля добре с глава, но ударът му мина над вратата. Отново Гиан пропусна в 71- та минута. В продължението Мунтари и Овусу-Абейе пропуснаха да донесат победата на своя тим, но все пак Австралия удържа 1:1 и спечели първа точка на Мондиала. Така Гана излезе начело в групата с 4 точки, пред Германия и Сърбия с 3, а Австралия има една. В последните мачове от групата Гана излиза срещу Германия, а Австралия играе със Сърбия. /БГНЕС