Португалия разгроми със 7:0 Северна Корея в мач от група "G" на Мондиала и почти сигурно си осигури участие в осминафиналите на турнира, а капитанът на "селесао" Кристиано Роналдо счупи "каръка" и вкара първи гол за родината си след повече от година. Деко липсваше за португалците, след като получи контузия на тренировка и не успя да се възстанови. Шимао пък замени неефективния Дани за втората среща на Португалия от групата. Двата отбора изиграха един от най-великите мачове в историята на световни първенства през 1966 година, когато на четвъртфинала азиатците поведоха бързо с 3:0, но португалците показаха невероятен характер и в крайна сметка стигнаха до успех след 5:3. Играчите на Карлош Кейрош имаха само два допуснати гола в последните десет мача, което показваше отличната им игра в защита. Те обаче бяха в поредица от четири мача без победа на Мондиал, която беше най-лошата за тях в историята им. Корейците излязоха със очакван състав и се надяваха да повторят добрата игра от мача с Бразилия, загубен с 1:2. Срещата очаквано започна с надмощие на португалците, като още в 3-та минута Роналдо принуди Мьонг-Гу Ри да се намесва след удар от около 25 метра. Карвальо пък бе още по-близо до гола четири минути по-късно, когато с глава нацели дясната греда на корейската врата. Корейците отговориха с удар на Джонг-Хьорк Ча в 13-та минута, който мина покрай гредата на Едуардо. Хонг Йонг-Джо също пропусна добро положение, когато след негов удар Едуардо изби топката. След няколко удобни положения обаче португалците откриха резултата в 29-та минута. Тиаго пусна отличен пас за Мейрелеш, който стреля ниско, за да реализира за 1:0. Португалците продължиха с доминацията си до края на първата част, като корейците имаха късмет, че губеха само с 0:1. През втората част обаче пощада за азиатците нямаше, след като в 54-та минута резултатът стана 2:0 с попадение на Шимао. Мейрелеш направи двойно подаване с Алмейда и след това намери играча на Атлетико Мадрид, който от около 14 метра не сбърка и вкара топката в мрежата. Само три минути по-късно Алмейда направи резултата класически, реализирайки отблизо с глава след центриране на Коентрао. Четвъртият гол бе дело на Тиаго, който бе намерен от Кристиано Роналдо на добра позиция и с хладнокръвен изстрел намери мрежата. Кристиано Роналдо играеше за съотборниците си, но можеше да се види, че той иска най-сетне да счупи каръка и да вкара за Португалия. Играчът на Реал Мадрид нямаше попадение за Португалия от над една година и можеше да прекрати този негативен рекорд в 71-та минута, но страхотният му удар от около 30 метра срещна горната греда на вратата на Северна Корея. Поредният пирон в ковчега на азиатците заби Лиедсон, който засече центриране на Дуда и се разписа в 81-та минута. Дойде и часът на Кристиано Роналдо, който най-сетне се разписа за страната си в 88-та минута, когато вкара топката в мрежата за 6:0. Седмият гол бе дело на Тиаго, който се разписа с глава. Така Португалия вече има четири точки в група "G" и почти сигурно си осигури участие на осминафинал, докато Северна Корея няма никакъв шанс да продължи. В другия мач от тази група Бразилия победи Кот д'Ивоар с 3:1. Бразилците са начело в групата с шест точки, пред тима на Португалия. БГНЕС