Националният отбор на Словакия победи Италия с 3:2 в най-красивия мач от началото на Световното първенство и отстрани настоящия световен шампион от Мондиал 2010. Играчите на Владимир Вайс завършиха на второто място в Група "F", след като в другата среща Парагвай и Нова Зеландия направиха 0:0. Това бе достатъчно за парагвайците да спечелят групата. Срещата между Италия и Словакия започна по-добре за "скуадра адзура" и в 4-та минута Винченцо Якуинта бе изведен отлично в наказателното поле, но стреля в аут. Словакия отговори с опасен изстрел на Марек Хамшик от воле в 6-та минута, но и той не попадна в целта. Играчите на Владимир Вайс успяха да поведат в резултата в 25-та минута с гол на Роберт Витек. Дженаро Гатузо сгреши, топката попадна в Хамшик на левия фланг, а той пусна пред наказателното поле към Витек и нападателят на Анкарагюджю не остави никакъв шанс на Маркети за 1:0. В самия край на първата част, Кучка стреля от воле от около 25 метра, но ударът му излезе в аут. В 56-та минута, италианците имаха пореден шанс да изравнят. Голмайсторът на Удинезе Ди Натале бе изведен сам срещу Муха, но и той не порази целта. Мартин Шкъртел пък се превърна в герой за своя тим, след като в 67-та минута изчисти от голлинията силен удар на Фабио Куалярела. Имаше съмнения, че "скуадрата" вкарва редовен гол, но на повторенията се видя, че топката не е минала голлинията с целия си обем. Словакия нанесе фаталния си втори удар в 73-та минута, както героят отново беше Витек. Капитанът Хамшик центрира отдясно от ъглов удар, първоначално неговия удар бе избит от италиански бранител, кълбото обаче пак попадна в играча на Наполи, той пусна на близката греда към Витек, който технично оплете топката в мрежата на италианския страж за 2:0. Италия отговори с доста хубав гол на Антонио Ди Натале. Фабио Куалярела направи солов пробив, след това разигра двойно подаване с Якуинта, нападателят на Наполи стреля, вратаря отби, но топката попадна в Ди Натале и той не сгреши за 2:1. Веднага след гола се получи леко меле във вратата на словаците, но реферът Хауърд Уеб овладя ситуацията. Малко след това, гол на Ди Натале бе отменен, заради съмнителна засада. Влезлият като резерва халф на Спарта Търнава Камил Копунек пък сложи точка на спора, след като бе изведен технично сам срещу Маркети. Той запази хладнокръвие и заби последния пирон в ковчега на четирикратните световни шампиони. Фабио Куалярела успя само да вкара гол-шедьовър от границата на наказателното поле на словаците в продължението на мача, но това не бе достатъчно за "скуадра адзура" да стигне до заветното равенство. В 94-та минута, Симоне Пепе се оплете и на празна врата стреля покрай вратата. В крайна сметка, Словакия победи Италия с 3:2 и детронира световния шампион. В другия мач от група, Парагвай и Нова Зеландия направиха нулево равенство, което бе достатъчно за Роке Санта Круз и компания да спечелят групата с актив от 5 точки. Словакия също продължава напред с второто си място и 4-те си точки. Нова Зеландия приключва груповата фаза на третото място с 3 точки, а световният шампион Италия е с 2 точка на последното място и също си стяга багажа. Тази вечер са срещите от Група "Е", като Дания играе с Япония, а Камерун излиза срещу Холандия. Победителят от днешната група Парагвай ще срещне втория в Група "Е", а Словакия ще играе с победителя от тази група, най-вероятно Холандия. /БГНЕС