Отборът на Япония стана вторият отбор от група "Е" след Холандия, който ще играе на осминафинал на Мондиала, след като победи с 3:1 Дания в последния си мач от груповата фаза. Никлас Бендтнер стартира за Дания, въпреки че все още не се бе възстановил напълно от контузията в слабините си, докато бранителят Пер Кролдруп започна на мястото на наказания Симон Кяер. Селекционерът на Япония Такеши Окада пък извади най-доброто за решаващия мач на своя тим, тъй като победа или равенство класираше японците напред. Дания обаче търсеше само победа и се очакваше мачът да е много оспорван. Така и стана, като и двата тима водеха люта борба в средата на терена, опитвайки се да вземат предимство. Хасебе стреля към вратата на датчаните в 13-та минута, но Сьоренсен спаси. Дания отвърна с диагонален изстрел на Томасон, но топката мина покрай вратата. Япония обаче взе преднина, след като Хонда изстреля истинска бомба от фаул в 17-та минута и от около 28 метра не остави шанс на Сьоренсен. Борбата в средата на терена продължи след гола на Хонда, но истинските голови положения липсваха. За сметка на това Япония удвои преднината си след нов шедьовър от пряк свободен удар. Точен този път бе Ендо в 30-та минута, който с фалцов удар прати топката в левия ъгъл на Сьоренсен. Така след два гола от статични положения Япония взе добра преднина и в минутите до края предимно се бранеше и се опитваше да руши играта на противника. Въпреки това, японците можеха съвсем да решат мача в 48-та минута, когато Ендо стреля от около 40 метра, а Сьоренсен подходи много детински и едва не прати топката във вратата си, след като при опита си да избие чукна коженото кълбо в горната греда. В 65-та минута пък Поулсен стреля силно към Кавашима, който обаче боксира добре. Ларсен също бе близо до гол но ударът му от около 20 метра срещна гредата на Кавашима. Датчаните все пак намалиха в 81-та минута, когато бе отсъдена дузпа за фаул срещу Агер. С изпълнението на дузпата се нае Томасон, а Кавашима спаси при първия удар на нападателя, но при добавката нямаше шанс и се наложи да вади топката от мрежата си. Япония обаче не бе казала последната си дума и Оказаки разстреля за трети път в мача Сьоренсен, след като получи добър пас от Хонда в наказателното поле и с нисък удар реализира за 3:1. Срещата приключи при този резултат и напълно заслужено японците продължават в следващата фаза, след като събраха шест точки и са на второ място в група "Е" зад тима на Холандия, който пък победи с 2:1 Камерун. Робин ван Перси откри резултата за холандците с удар отблизо, а Самуел Ето'о изравни от дузпа. Успеха на "лалетата" обаче бе донесен от Хунтелаар в 84-та минута, с което холандците събраха пълен актив от 9 точки. Дания остава трета в групата с 3 точки, а Камерун напуска Мондиала без точков актив. Така холандците ще играят със Словакия в осминафиналите, докато Япония ще се изправи срещу тима на Парагвай, завършил първи в група "F". /БГНЕС