Испанският национален отбор по футбол спечели Група "H" и се класира за осминафиналите на Световното първенство, след като победи Чили с 2:1. Чилийският тим също продължава напред в турнира, благодарение на двете си победи с по 1:0 от началото на турнира и нулевото равенство между Швейцария и Хондурас в другия мач от групата. Наставникът на европейския шампион Испания Висенте Дел Боске можеше да разчита в срещата с латиноамериканците на своя халф Андрес Иниеста. Полузащитникът на Барселона се възстанови от своята травма и започна на мястото на Хесус Навас, докато атаката на "ла фурия" водеха Давид Вия и Фернандо Торес. Испанският тим успя да поведе в резултата в 25-та минута след уникален гол на Давид Вия. Европейските шампиони направиха опасна контраатака, стражът на чилийците Клаудио Браво излезе необмислено да пресреща Фернандо Торес, отби силно топката напред, но тя попадна в новото попълнение на Барселона и Вия от 45 метра я прати от движение в мрежата на съперника за 1:0. Иберийците реализираха втория си гол в 37-та минута, когато Андрес Иниеста вкара технично от границата на наказателното поле, отбелязвайки седмия си гол с екипа на своята родина. При атаката за гола, Марко Естрада фаулира Фернандо Торес, като получи втори жълт и респективно червен картон. Чили успя само да отговори с гол на Родриго Мияр в 47-та минута. Халфът на Коло Коло стреля от дъгата на наказателното поле, топката рикошира в коляното на Жерар Пике и се озова в мрежата на Икер Касияс. До края на срещата двата тима имаха положения пред противниковата врата, но резултата се запази 2:1 в полза на Испания. Другата среща противопостави тимовете на Швейцария и Хондурас. Те обаче не успяха да се победят, завършиха при резултат 0:0 и от утре си стягат багажа. Испания в крайна сметка завърши на първото място в Група "H" с актив от 6 точки и ще играе на осминафиналите с тима Португалия. Чилийците, които също имат 6 точки, но са с по-лоша голова разлика от испанците, остават втори в групата и ще трябва да се справят в следващия кръг с петкратните световни шампиони от Бразилия. Груповата фаза на Мондиала приключи тази вечер, а от утре започват осминафиналите. От 17:00 часа ще се играе мача Уругвай - Южна Корея, а САЩ и Гана излизат един срещу друг от 21:30 часа. БГНЕС