В истинска катастрофа за Англия се превърна осминафиналният сблъсък от Мондиала срещу Германия, след като Бундестимът разби "трите лъва" с 4:1, класирайки се така за четвъртфиналите. Германия бе като черна котка за тима на Англия, като неведнъж "трите лъва" бяха отпадали от голямо първенство след загуба от "маншафта". Всъщност първа удар нанесе Англия, която през 1966 година стана световен шампион след доста съмнителен гол на Джеф Хърст. На финала "трите лъва" победиха точно тима на Западна Германия. След това обаче започна отмъщението на германците. То дойде на следващия Мондиал, когато Германия обърна Англия от 0:2 до 3:2 и отстрани играчите от Острова на четвъртфиналите. На Мондиал 1982 пък германците удържаха нулево равенство на Англия в груповата фаза, което значеше отпадане за "трите лъва". Мондиалът през 1990 обаче си остава класика. Тогава Германия се класира за финала, след като отстрани след изпълнение на дузпи англичаните. Това обаче не бе всичко - на полуфинала на Евро 1996 година англичаните усещаха титлата, но отново Германия им я отне, побеждавайки ги на полуфинала. Интересното е, че и тогава се изпълняваха дузпи, за да се определи крайния победител. На следващия еврошампионат Англия най-сетне си върна, побеждавайки с гол на Шиърър. Всички помнят и онази световна квалификация, спечелена от "трите лъва" с 5:1, но все пак във важните мачове Германия си остава труден противник за англичаните. Преди днешния мач на стадион "Фрий Стейт" в Блумфонтейн и двата тима не впечатлиха кой знае колко с изявите си, като Англия трудно излезе от групата си след две равенства срещу САЩ и Алжир, а Германия едва удържа Гана за 1:0 в последния си мач от груповата фаза. Очакваше се интересен мач, но германците започнаха вихрено и доминираха в първите минути. Месут Йозил излезе срещу Дейвид Джеймс в 5-та минута, но ударът му от малък ъгъл се отби в краката на стража и излезе в корнер. Дойде обаче 20-та минута, когато английската защита допусна детинска грешка и позволи на Мирослав Клозе да открие резултата. Нападателят засече топка, изритана от вратаря на "маншафта" Мануел Нойер, пращайки коженото кълбо, покрай Дейвид Джеймс. Това бе 50-ти гол на нападателя за тима на Германия. Германия тресна противника си още един път в 32-та минута. Томас Мюлер изведе по много красив начин Клозе, който пък подаде топката към Подолски и за играча на Кьолн не бе трудно с диагонален шут да матира Джеймс. Германците продължиха да изглеждат по-опасния отбор, но вместо да стигнат до трети гол, Англия успя да намали резултата в 37-та минута. Стивън Джерард центрира в наказателното поле и Ъпсън успя да изпревари Нойер, забивайки топката в мрежата му с глава. Минута по-късно дойде и най-дискутираният момент в мача. Лампард стреля отдалеч, топката се отби в горната греда и тупна на поне 50 сантиметра зад голлинията, но страничният съдия реши да не зачете гола. Английските играчи не можеха да повярват, а самият Фабио Капело бе бесен. През втората част Англия изглеждаше по-мотивирана, но за нещастие на играчите на "трите лъва" късметът отново не бе на тяхна страна, след като силен удар на Лампард от фаул се отби от горната греда на Нойер. Германия обаче също не изглеждаше безопасна, след като Мюлер отново се подигра със защитата на англичаните, но ударът му мина покрай лявата греда на Джеймс. Англия владееше повече топката, но изглеждаше сякаш не знае какво да прави с нея. Германия се възползва от това и след опасна контраатака почти реши мача с трети гол в 67-та минута. Мюлер пое топката на десния фланг след добро подаване и със силен удар прати топката в мрежата, а Джеймс може би можеше да се намеси по-добре. Германия обаче не бе казала последната си дума и катастрофата за Англия тепърва предстоеше. Тя дойде три минути по-късно, когато нова контраатака на Германия направи за смях защитата на Англия, след като Йозил финтира Гарет Бари, нахлу отляво и центрира за Мюлер, който отблизо не остави шанс на Джеймс. Защитата на англичаните изглеждаше по трагичен начин и германците владееха изцяло положението, правейки каквото си поискат с топката. Единственото по-сериозно положение до края на срещата за Англия се откри пред Джерард, който навлезе добре в наказателното поле, но стреля покрай вратата. До ново попадение в мача обаче не се стигна и така англичаните приключиха по срамен начин участието си на Мондиала, а германците се класираха за четвъртфиналите. Там "маншафтът" ще срещне победителя от сблъсъка Аржентина-Мексико, а англичаните си тръгват с наведени глави. /БГНЕС