Невероятна драма поднесе четвъртфинала от Мондиала между Уругвай и Гана, като на двата тима не им стигнаха 120 минути, за да се победят, завършвайки 1:1, което наложи изпълнение на дузпи, при които повече късмет имаха "урусите", които се класираха за полуфиналите на турнира. Срещата на стадион "Сокър Сити” в Йоханесбург започна с надмощие на Уругвай, който изпълни редица корнери пред вратата на Кингсън. Първото по-сериозно положение за южноамериканците дойде в 26-та минута, след като Луис Суарес бе изпуснат от персоналния си пазач и изстреля силен шут, който бе избит от Кингсън в пореден корнер. Гана отговори с удар на Ворса с глава, който мина на сантиметри от дясната греда на Муслера. Още по-опасна атака ганайците организираха в 31-та минута, когато Кевин-Принс Боатенг проби отлично отдясно и подаде ниско по земя към Асамоа Гиан, но ударът на нападателя мина покрай вратата на Муслера. Истинският шок за Уругвай обаче дойде в продължението на първата част, когато Мунтари изстреля от над 30 метра наглед безобиден удар, който обаче завари неподготвен Муслера и топката влетя в мрежата му. Така ганайците се оттеглиха с гол преднина. През втората част Уругвай излезе решен да изравни, но Гана също продължаваше да организира опасни атаки. Все пак „урусите” стигнаха до изравнителен гол в 55-та минута, когато Диего Форлан се разписа от фаул. Вина при гола имаше и вратарят Кингсън, който първоначално тръгна да пази близкия си ъгъл, а след това се върна към далечния, накъдето бе насочена и топката, но вече бе прекалено късно за намеса и коженото кълбо влетя в мрежата на Гана. В 62-та минута Луис Суарес пропусна уникално положение, след като от около няколко метра прати топката в аут след отлично центриране на Форлан. Нападателят на Аякс имаше още две добри положения за гол, но при първото Кингсън изби, а при второто ударът му с глава излезе в аут. Гана обаче задържа равенството, което значеше продължения. В тях чистите голови положения по-скоро липсваха, а на терена кипеше жестока битка за всяка топка, предвид големия залог в срещата. Истинската драма обаче предстоеше в края на второто продължение, когато бе отсъдена дузпа за тима на Гана, след като Суарес изчисти топката пред голлинията с ръка след удар на играч на Гана и бе изгонен с директен червен картон. Гана вече предвкусваше победата, но ударът на Гиан от бялата точка срещна горната греда, веднага след което бе даден и край на мача, което значеше изпълнение на дузпи. При тях драмата бе още по-голяма, като първо дузпа пропусна Менса при 3:2 в полза на Уругвай. В този момент изглеждаше, че "урусите" ще спечелят, но Перейра също не вкара за Уругвай. Сякаш за да успокои южноамериканците, Адиа също се изложи от бялата точка, след което дойде ред на Абреу, който при успешно вкарана дузпа щеше да прати Уругвай на полуфинал. Нападателят показа страхотни нерви и изпълни дузпа стил "Паненка", за да донесе успеха на своя тим. На полуфинала "урусите" ще играят с Холандия, която победи Бразилия с 2:1 по-рано днес. Африка пък остана без представител на полуфиналите след отпадането на Гана. Това бе първи четвъртфинал за уругвайците от Мондиала през 1970 година, докато Гана стана едва третият африкански тим в историята, който играе на в тази фаза на Световното първенство. Уругвай имаше и само един допуснат гол в четири мача на Мондиала в Южна Африка, докато нападателят на „черните звезди” Асамоа Гиан се нуждаеше от само едно попадение, за да изравни рекорда за най-много голове на африканец на Световни първенства. Интересното е, че двете световни титли на Уругвай – от 1930 и 1950 година бяха дошли още преди Гана да извоюва независимостта си от Великобритания. Маурисио Викторино замести контузения Диего Годин в центъра на защитата на Уругвай, докато Кевин-Принс Боатенг успя да се възстанови от контузията си в подколянното сухожилие, за да започне като титуляр за Гана. БГНЕС