Испания се класира на полуфиналите на Световното първенство по футбол в Южна Африка, след като се наложи над Парагвай с 1:0 в драматична битка на стадион "Елис Парк" в Йоханесбург. Двубоят започна с превес на Парагвай, които започнаха щурма си още в първата минута, когато Сантана стреля, но Касияс спаси. Минути по-късно "гуараните" продължиха с набезите си, но съдбата помогна на Испанците. Парагвай, които изглеждаха по-мотивирания и атакуващ тим създадоха още опасности пред вратата на Касияс, но до гол не се стигна. В средата на полувремето Испания се мобилизира, но атаките им не бяха убедителни и тимът на Висенте дел Боске също не успя да запише успех. Истинската драма започна във втората половина на мача, която беше белязана от един гол и две изпуснати дузпи, и от двата отбора. В 57-та минута Пике задържа Кардосо за ръката в наказателното поле на Испания и съдията свири дузпа в полза на Парагвай, но Касия успя да спаси. Минути по-късно "Ла Фурия" също получи шанс от бялата точка, но Чаби Алонсо също не успя да даде преднина на тима си. В 83-та минута Испания успя да стигне до попадение, след като Иниеста премина през двама футболисти на Парагвай и чукна към Педро, а той шутира, но топката срещна десния стълб на вратата на Вияр, след което Вия стреля, а топката срещна левия и десния стълб и влезе във вратата. След успеха си Испания ще трябва да се изправи на полуфинала пред най-постоянния отбор на Мондиала Германия. /БГНЕС