Отборът на Аржентина постигна убедителна победа с 4:0 над тима на Перу в последна четвъртфинална среща от южноамериканското футболно първенство Копа Америка, играна пред 38 000 зрители на стадион Метрополитано в Баркуйсимето. Така гаучосите продължават в следващата фаза - полуфинал, където ще спорят за място на финал с тима на Мексико, който разби Парагвай с 6:0. Другата полуфинална среща ще е между отборите на Уругвай и Бразилия. Символичните домакини от Аржентина започнаха по-активно, като първото сериозно положение дойде в 13-та минута, когато Хуан Роман Рикелме отправи стахотен шут, спасен от Леао Бутрон. Пет минути след това звездата на тима Лионел Меси навърза защитата на Перу, но Бутрон отново бе на своето място. В 21-та минута Меси за втори път направи самостоятелен пробив, но този път топката срещна тялото на защитник след неговия удар. Две минути след началото на второто полувреме гаучосите поведоха в релузтата чрез Хоан Роман Рикелме, който препарира Бутрон с удар от границата на наказателното поле - 1:0. В 61-та минута полузащитникът на испанския гранд Баселона Лионел Меси удвои преднината на Аржентина, след като бе изведен зад перуанската защита от Рикелме и мушна топката между краката на Бутрон за 2:0. Хавиер Масчерано отбеляза за класическото 3:0 в 75-та минута. Карлос Тевес проби от дясно, подаде на Лионел Меси, който отправи удар, избит от Бутрон, но при добавката Масчерано вкара на празна врата. Четири минути преди края на редовното време Хоан Роман Рикелме вкара втория си гол в мача, след като се възползва от пас на Карлос Тевес и с техничен удар оформи крайния резултат 4:0. Мексико постигна разгромна победа с 6:0 над Парагвай в трета четвъртфинална среща от южноамериканското футболно първенство Копа Америка, играна пред 50 000 зрители на стадион Монументал де Матурин. Отчайващо бе началото на мача за парагвайците, тъй като още във втората минута те останаха с десет човека, а три минути по-късно получиха гол. Младата мекисканска звезда Нери Кастильо се възползва от грешка на Хулио Сезар, преодоля вратаря Алдо Бобадиля, който го спъна в наказателното поле и получи червен картон. Последвалата дузпа бе реализирана от потърпевшия - 1:0. В 19-та минута нов гол за Мексико бе отменен заради съмнителна засада на Нери Кастильо. Осем минути след тово обаче Херардо Торадо удвои, след като получи извеждащ пас от Хуан Карлос Качо и храднокръвно преодоля резервния вратар на гуараните Жоел Заяс за 2:0. Шест минути преди края на първото полувреме Нери Кастильо направи резултата класически. Техничният нападател овладя топката на гърди след подаване на Андрес Гуардадо и с шут от воле отбеляза втория си гол в мача - 3:0. След почивката символичните гости се активизираха и тръгнаха с повече сили напред, като узгодни положение за гол изтърваха Роке Санта Крус, Едгар Барето и Оскар Кардосо. От своя страна ацтеките се задовляваха с редки контраатаки, имайки предвид комфортната си преднина. В 78-та минута Фернандо Арсе вкара нов гол във вратата на Заяс, след като го изненада с топовен шут от далечно разстояние за 4:0. Минути преди края на мача ветеранът Куатемок Бланко направи резултата разгромен с гол от дузпа - 5:0. В даденото от съдията продължение Омар Браво довърши противника, след като отбеляза с глава за крайното 6:0.