Бразилия надви Уругвай след изпълнение на дузпи в първа полуфинална среща на южноамериканското футболно първенство Копа Америка, играна пред 40 000 зрители на стадион Хосе "Паченчо" Ромеро в Маракайбо. Така кариоките се класираха за финала и ще могат да защитят трофея си от последното издание на турнира в Перу, когато във финалната среща надделяха над Аржентина също след изпълнение на дузпи. Техният съперник ще бъде определен след изиграването и на другия полуфинален сблъсък между отборите на Мексико и Аржентина в четвъртък от 03:50 часа. Кариоките откриха резултата още в 13-та минута чрез Майкон. Жулио Баптища проби от дясно, намери на границата на наказателното поле Робиньо, който отправи силен удар, избит от Фабиан Карини, но при последвалата добавка бранителят на Интер прати топката в опразнената врата - 0:1. Две минути по-късно част от осветлението на стадиона отказа да работи и главният съдия Оскар Хулиан Руис от Колумбия веднага спря играта, а след десет минути я поднови, въпреки че рефлекторите зад Карини продължаваха да не функционират. В 22-та минута удар на Алваро Рекоба от ъглов удар затрудни Алексъндър Дони. Шест минути след това нападателят на урусите Диего Форлан бе изведе зад защитата, но вратарят на селесао отново спаси. В 31-та минута нов удар на Рекоба бе избит от Дони. Пет минути по-късно Вагнер Лав бе съборен в пеналтерията, но съдията остана безмълвен. Седем минути преди края на първото полувреме Диего Форлан изравни, след като се възползва от избита от Дони топка и с удар от дъгата на наказателното поле вкара за 1:1. Радостта на уругвайците бе кратка, тъй като Жулио Баптища отбеляза втори гол за златистите в 42-та минута. Майкон центрира от пряк-свободен удар, а нападателят засече коженото кълбо във вратата - 1:2. След почивката футболистите на Уругвай започнаха по-активно и стигнаха до изравнително попадение в 70-та минута. Хорхе Фусиле проби по лявото крило и центрира в наказателното поле, където Диего Форлан с глава продължи пътя на топката към далечната греда, а Себастиан Абрю останал непокрит отбеляза за 2:2. До края на срещата двата отбора не поеха излишни рискове и се стигна до изпълнение на дузпи, при които по-точни бяха кариоките. За бразилците Робиньо, Жуан, Жилберто Силва, Диего и Жилберто вкараха, докато Афонсо Алвеш и Фернандо пропуснаха. За уругвайците Скоти, Гонзалес, Кристиан Родригес и Себастиан Абрю отбелязаха, а Форлан, Гарсия и Лугано не намериха целта. Нетинфо