Волейболистите от националния отбор записаха пета поредна загуба от световния шампион Бразилия тази година. След четирите загуби в Световната лига възпитаниците на Силвано Пранди паднаха от "Селесао" с 0:3 (22:25, 19:25, 16:25) във втория си мач на силния приятелски турнир Мемориал "Хуберт Вагнер" в Бидгошч (Полша). Селекционерът на България Силвано Пранди пусна съвсем различна стартова шестица в сравнение с вчерашния мач срещу Полша. От друга страна наставникът на световните шампиони в тази среща Роберлей Леоналдо заложи на обичайните титуляри, но с една промяна - вместо Бруно Резенде като разпределител започна Марлон Яред. Срещата започна по-добре за бразилците, които поведоха с 5:3 след мощен ас на разпределителя Марлон Яред и атака на Амарал Данте, но България веднага успя да изравни при 5:5 след успешна атака през центъра на Светослав Гоцев. Първата техническа пауза дойде при минимална преднина за "Селесао" - 8:7, но след това тя набъбна до 13:9 след бразилски блокади срещу Владо Николов и Гоцев. Прекъсването, което поиска Силвано Пранди, даде резултат и българите намалиха изоставането си до 15:16 след отлични атаки на Матей Казийски, Валентин Братоев и Владо Николов. Българските "лъвове" продължиха с отличната си игра на блокада и съумяха да изравнят при 22:22, но силите им стигнаха до тук. Последваха две грешки в посрещане на българския отбор, след което кариоките спечелиха гейма с 25:22 след грешка в атака на Виктор Йосифов. В началото на втората част като разпределител започна Константин Митев на мястото на Андрей Жеков. Това не даде желания ефект и първата пауза дойде при 8:6 за тазгодишните победители в Световната лига. Постепенно България съумя да изравни при 11:11 след грешка в атака на Леандро Висото. Незасивимо от феноменалните спасявания на либерото Теодор Салпаров и усилията на Матей Казийски в атака, кариоките дръпнаха отново в резултата при 19:14. "Трикольорите" се опитаха да останат в гейма, но разликата се запази и дори леко се увеличи при 24:18 след ас на Мурильо Ендрес. В крайна сметка южноамериканците затвориха частта при 25:19 след поредна успешна атака на Амарал Данте и поведоха с 2:0. Благодарение на отличната си блокада българските волейболисти поведоха в началото на третия гейм с 3:0 и 5:1. Бразилия не се притесни от това и успя да стопи разликата. Българското посрещане се разколеба след серия от мощни сервиси на Лукаш Сааткамп като единствено Теди Салпаров бе стабилен, но въпреки това първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за "Селесао" - 8:7. Разликата нарасна на 13:10 след успешна атака на Мурильо Ендрес, а след няколко невероятни блокади на кариоките срещу Владо Николов на 16:12. Това явно пречупи българските "лъвове", които започнаха да правят много грешки и преднината на Бразилия набъбна до 22:13. Силвано Пранди взе тайм-аут, но бразилците спокойно спечелиха гейма с 25:16, а с това и мача с 3:0. В първата среща за деня домакините от Полша надиграха Чехия с 3:1 гейма. Утре от 13:30 часа българско време момчетата на Силвано Пранди играят срещу чехите, а от 15:45 часа българско време Полша среща кариоките. БРАЗИЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 (25:22, 25:19, 25:16) БРАЗИЛИЯ: Марлон Яред, Леандро Висото, Мурильо Ендрес, Родригао, Лукаш Сааткамп, Амарал Данте - Марио Жуниор-либеро (Тео Лопеш, Бруно Резенде) Старши-треньор: Роберлей Леоналдо БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Матей Казийски, Владимир Николов, Виктор Йосифов, Валентин Братоев, Светослав Гоцев - Теодор Салпаров (Николай Николов, Константин Митев, Цветан Соколов, Методи Ананиев, Тодор Алексиев) Старши-треньор: Силвано Пранди. Sportal.bg