България започна участието си във финалите на Световната лига в Катовице с блестяща победа с 3:2 гейма над световния и олимпийски шампион Бразилия. Успехът дойде след близо два часа игра в препълнената зала "Сподка" в Катовице, където публиката подкрепяше нашите, тъй като вярва, че са по-лесен съперник за домакина Полша. Нашите започнаха със следния стартов състав: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Пламен Константинов, Христо Цветанов, Красимир Гайдарски и либерото Теодор Салпаров. Бразилия спечели първия гейм, въпреки че почти през цялото време играта вървеше равностойно. Полският диктор вдигна допълнително настроението на нашите, като подкани публиката да вика "Булгари, юнаки". Едва след второто техническо прекъсване южноамериканците се възползваха от няколко наши грешки и успяха да натрупат аванс от няколко точки, за да стигнат до крайното 25:21. С брилянтна игра през втория гейм България успя да изравни във втория гейм, който бе като копие на първия до 14:14 точки, след което нашите успяха да се откъснат със 17:14. След няколко добри атаки на Пламен Константинов и Матей Казийски достигнахме до 20:16. Последваха три поредни загубени точки, но след това добри атаки на Владо Николов и Христо Цветанов ни върнаха аванса от 3 точки за 22:19. Това поизнерви Жиба и компания, които допуснаха серия от грешки за крайното 25:20. В четвъртия гейм българите изпуснаха инициативата и позволиха на Бразилия да спечели гейма с 25:21 и да поведе с 2-1. В четвъртия гейм България поведе в началото и поддържаше аванс от 1-2 точки до края на гейма. Бразилия за първи път излезе напред в резултата при 21:20, но нашите отново си върнаха преднината за 22:21 след мощна атака в центъра на младия Методи Ананиев, след което позволиха ново изравняване. Боян Йорданов направи 23:22, а след сервис на Христо Цветанов резултатът стана 24:23. Отново Боян Йорданов докара мача до рулетката, наречена тайбрек. Геймът започна добре за нас - с ефектни атаки на Христо Цветанов и Боян Йорданов, съчетани с грешки на бразилците от сервис поведохме с 5:3. Методи Ананиев застана на сервис и направи резултата 6:3, след което сбърка и върна Бразилия в мача. Нашите обаче не се огънаха. Боян Йорданов с невероятната си лява ръка продължи да тормози бразилците, а Матей Казийски допълнително стъжняваше живота на прехвалените бразилци, за да се стигне до крайното 15:10. Финалната точка отбеляза Методи Ананиев, който бе включен в последния момент в състава. Най-резултатен за нашите бе Матей Казийски с 20 точки, а Боян Йорданов добави 12. Преди година в Москва България отново победи Бразилия, но тогава успехът ни с 3:0 бе поставен под съмнение, тъй като кариоките били уморени от пътуването. Този път обаче те нямаха оправдание. Утре от 18 часа България играе втория си мач от финалите срещу отбора на Русия, който почива днес.