Сборният атлетически тим на Европа спечели за първи път в историята Междуконтиненталната купа. По време на финалите в Сплит, дамският и мъжки отбор, водени съответно от Силвия Барлак (Холандия) и президентът на Българска федерация лека атлетика (БФЛА) Добромир Карамаринов, събраха в двата дни на състезанието 429 точки. Тимът на Америка остана втори с 419,5. Трето място зае Африка с 292 точки, а четвърти е отборът на Азия и Пасифика с 286,5. "Това беше прекрасен финал на един успешен сезон за европейската атлетика. Атмосферата и организацията на състезанието в Сплит беше страхотна", коментира от Сплит президентът на БФЛА Добромир Карамаринов. Той бе поканен на почетната стълбичка при награждаването на отбора на Европа за първото място. Повод за радост в последния състезателен ден имаше и сребърната медалистка от Евро'10 на 400 м/пр. Ваня Стамболова. Ден след като зае трето място в коронната си дисциплина в Сплит, тя спечели и 10 000 долара за това от общия награден фонд на състезанието от 3 млн. долара. Освен това, Стамболова влезе и в разпределението на парите за щафетата 4 х 400 м. Благодарение на силните позиции на президента на БФЛА в Европейската атлетическа асоциация, Стамболова бе включена като резерва в щафетата на Европа независимо, че няма призово класиране в тази дисциплина от Евро'10. Преди състезанията пък бе взето решение и резервите на щафетите да участват в разпределението на премиите. Така Стамболова, която не участва в бягането на 4 х 400 м, но бе резерва ще раздели с рускините, които представяха Европа и останаха втори бонусът от 20 000 долара. Вести.бг