Барселона победи Атлетик Билбао като гост с 1:3 в среща от петия кръг на Примера дивисион и вече се намира пред Реал Мадрид, които от своя страна пропуснаха да се наложат над Леванте малко по-рано в съботния ден. Мачът, изигран на "Сан Мамес", бе изцяло в ръцете на играчите от тима на Барселона, в редиците на който липсваше Лео Меси. В 34-та минута пък Фернандо Аморебиета получи директен червен картон, след като грубо фаулира Иниеста. Аморебиета остави съотборниците си с човек по-малко, което срещу отбор като Барселона се оказа и пагубно. През първото полувреме и мрежите и на двете врати останаха сухи, но само десет минути след началото на втората част резултатът вече пе открит. Давид Вия изведе Сейду Кейта, който технично вкара топката във вратата на домакините. Шави Ернандес пък удвои разликата в 74-та минута с точен удар извън границите на наказателното поле. Давид Вия си позволи да удари противников футболист без топката да е в негово притежание и си изпроси червения картон. Играчите на двата отбора вече бяха по равен брой и Атлетик опита да се върне в мача след гол в 90-та минута на Габилондо. Оставаха секунди до последния съдийски сигнал и домакините опитаха всичко, за да изравнят. При една от контраатаките на каталунците, обаче, Серхио Бускетс оформи крайното 1:3. Така Барселона се изкачи до второто място с 12 точки и разлика от една точка с лидера в момента - Валенсия. Атлетик Билбао пък остава на седмото място с актив от седем точки. Sportni.bg