Петкратният световен шампион Бразилия срази тима на Аржентина с класическото 3:0 във финалната среща на южноамериканското футболно първенство Копа Америка, играна пред 40 000 зрители на стадион Хосе "Паченчо" Ромеро в Маракайбо. Така кариоките вдигнаха купата за осми път в 42-то издание на най-стария футболен турнир, а голмайстор стана Робиньо с шест попадения. Това е 35-а победа за златистите в 89-я мач между двата отбора, докато гаучосите имат 33 победи. Двубоят започна чудесно за бразилците, след като успяха да открият резултата още в четвъртата минута. Жулио Баптища получи пас на границата на наказателното поле, излъга Роберто Аяла и с техничен удар прати топката в сглобката на вратата - 1:0. Пет минути по-късно гаучосите бяха близо до изравнително попадение. Хуан Роман Рикелме нацели десния страничен стълб на вратата на Александър Дони след пас с глава на Верон. В 16-та минута удар на Майкон бе избит с мъка от Роберто Абондансиери. Десет минути преди края на първото полувреме Дони демонстрира завиден рефлекс, отново след удар на Рикелме от точката за изпълнение на 11 метров наказателен удар. В 40-та минута Дани Алвеш, който се появи в игра седем минути по-рано на мястото на контузилия се Елано, центрира остро в пеналтерията, където капитанът на Аржентина Роберто Аяла засече топката в собствената си врата - 2:0. През второто полувреме аржентинците натиснаха своите съперници, но трудно стигаха в близост до вратата на селесао. Изгодни положение за гол изпуснаха Карлос Тевес, Лионел Меси и Пабло Аймар - техни удари бяха парирани от Дони. Кариоките се задоволяваха с редки контраатаки, като при една такава Дани Алвеш направи резултата класически в 69-та минута. Полузащитникът на Севиля получи извеждащ пас от Вагнер Лав и с премерен удар по диагонала прати коженото кълбо в обратния ъгъл на Абондансиери за крайното 3:0. До края на редовното време срещата се доиграваше, а гол на Хавиер Масчерано в 81-та минута бе отменен заради спорна засада на Лионел Меси.