Бразилия е новият волейболен шампион, след категорична победа над Куба с 3:0 на финала на Мондиала в Рим. Кариоките завоюваха третата си поредна световна титла и защитиха златните си медали от преди четири години в Япония. На финала в Рим се очакваше кървава битка между тимовете, но очевидно кубинците не успяха да покажат класата си и изглеждаха дори стресирани в мача, продължил малко повече от час и половина. Бразилците бяха категорични от самото начало на мача, като взеха първия гейм с резултат 22:25. Вторият гейм беше повече от успешен за кариоките, които триумфираха с 25:14. Разгромът продължи и в третия гейм, който тима от Южна Америка спечели с 25:22. Двата тима се срещнаха за втори път на този Мондиал, като в първата среща Куба надделя с 3:2 във Верона. Предишните успехи на Бразилия в световния волейбол са в Аржентина през 2002 година и Япония през 2006 година. Талантливият отбор на Куба определено не устоя в психологическата битка и в крайна сметка отстъпи с невпечатлителния резултат 3:0 пред бразилците. Малко по-рано днес се игра и мачът за трето място, който беше спечелен от Сърбия, които триумфираха над домакините Италия с 3:1 гейма. /БГНЕС