Пилотът на Ред Бул Себастиан Фетел направи отлично състезание в днешното Гран При на Бразилия и успя да спечели, като задържа зад себе си своя съотборник Марк Уебър и лидерът в класирането Фернандо Алонсо с Ферари. Двойната победа на Ред Бул на "Интерлагос" донесе на тима от Милтън Кийнс и първата им титла при конструкторите. Четвърти и пети останаха пилотите на Макларън Люис Хамилтън и Дженсън Бътън, като шампионът за 2009 година вече няма никакви шансове да защити своята корона. Следващият решителен старт за титлата при пилотите е другата седмица в Абу Даби. Алонсо води в класирането с 246 точки, пред 2.Уебър с 238 точки, 3.Фетел 231 точки, 4.Хамилтън 222 точки. Шести и седми останаха пилотите на Мерцедес Михаел Шумахер и Нико Розберг. Сензацията на вчерашната квалификация Нико Хюлкенберг с Уилямс очаквано изостана от лидерите, но въпреки това остана в зоната на точките и записа осмо време. Девети остана Роберт Кубица с Рено, а десети се нареди японският състезател на Заубер Камуи Кобаяши. С победата си днес Фетел подсигури зрелищен финал на сезона във Формула 1 в Абу Даби. Германецът взе лидерската позиция още в първите метри на пистата "Интерлагос" и нито за момент не позволи тя да му бъде отнета. Фернандо Алонсо може само да се радва от днешния развой на събитията, тъй като въпреки третото място, пилотът на Ферари отново остава пред Уебър и Фетел в класирането. 15-те минути слава на Нико Хюлкенберг, който вчера взе пол позишън в квалификацията, изтекоха още в първите метри на състезанието. Пилотът на Уилямс бе задминат първо от Себастиан Фетел, а след това и от Марк Уебър. Постепенно Нико потъваше все по-надолу в класирането за да завърши осми. Въпреки това, младия германец създаде големи главоболия на Фернандо Алонсо и най-вече на Люис Хамилтън, който успя да задмине пилота на Уилямс, едва когато той влезе в бокса. Това коства много време на двамата, което означаваше, че пилотите на Ред Бул вече са недостижими. Всичко това продължи до 51 обиколка, когато Витантонио Лиуци разби своя болид във втория завой и принуди колата за сигурност да излезе на трасето. При рестартирането, Себастиан и Марк бяха разделени от затворения с една обиколка Роберт Кубица. Това даде шанс на Фетел да запази разликата със своя съотборник и необезпокоявано да спечели състезанието. Марк Уебър обаче имаше малко по-напрегнат момент, след рестартирането на състезанието, когато трябваше да върне газта заради високата температура на двигателя си. Това доведе до стопяване на разликата между него и Фернандо Алонсо до по-малко от две секунди, но австралиецът съумя да покачи темпото си и да запази второто място. Люис Хамилтън с Макларън остана четвърти и бе близо до Алонсо към края, след като през цялото състезание се оплакваше от липса на сцепление. Въпреки това, гъстия трафик го лиши от възможност да атакува пилота на Ферари. Веднага за Люис остана неговият съотборник Дженсън Бътън. Британецът, който миналата година спечели тук със същия резултат световната титла, този път трябаше да се лиши от борбата за шампионата. Шести и седми се наредиха пилотите на Мерцедес Нико Розберг и Михаел Шумахер, които затвърдиха допълнително четвъртото място при конструкторите. Нико имаше големи проблеми с влизането си в бокса, като след първото си посещение в пита, се наложи да влезе отново само няколко обиколки по-късно заради объркани гуми от страна на механиците. Победителят от квалификацията вчера Нико Хюлкенберг пък остана осми. Девети се нареди Роберт Кубица с Рено, а топ 10 оформи Камуи Кобаяши със Заубер. Борбата за последното място в зоната на точките бе много ожесточена, като в нея участваха Хайме Алгуерсуари, Адриан Сутил, Себастиен Буеми и Рубенс Барикело. Хейки Ковалайнен с Лотус пък бе най-добре представилият се пилот от новите отбори като той завърши 18-ти, а съотборникът му Ярно Трули - 19-ти. Sportal.bg