Годината отива към своя край, а ние се готвим вече за новата 2011. Краят на 2010 е и време за равносметка. Какво се случи през 12-те месеца на годината, откъде започнахме и докъде я докарахме, какво си обещавахме и какво свършихме, ШУМ.БГ ви предлага кратък обзор на събитията, които оставиха отпечатъка на изминалата година. Без претенции за всеобхватност, екипът на ШУМ.БГ опита да избере най-важното от публикуваните през годината над 2 800 новини от града, и благодари на читателите си, чиито коментари през 2010-та бяха повече от 72 000.
ЯНУАРИ
Започнахме годината с рекордно ниски температури през януари. На този фон общинската администрация внесе за разглеждане бюджета за 2010, и влезе в годината с 800 000 лв. неразплатени задължения, а кметът Красимир Костов лансира идеята за тегленето на общински заем в размер от 30 милиона лева и даде началото на дебатите по заема. Опозицията влезе в спора раздвоена – хем да не спира рехабилитацията на улиците по ИСПА, хем да не товари по време на криза гражданите, прогнозирайки вдигане на данъци и такси. Записването в бюджета на тази възможност беше принципно съгласие, че идеята в крайна сметка ще се приеме. Новините от януари разказват и за иновативния подход към комуникацията между Красимир Костов и избирателите. Градоначалникът официално разкри връзка по скайп и организира виртуални приемни с пенсионерските клубове. Пак през януари стана ясно, че 14 от общо 41 общински съветници в Шумен не са платили Такса смет и Данък сгради за 2009-та. Към тях в списъка се наредиха и 47 служители на кметската администрация, 10 от 26-те кметове на населени места и 6 директори. Те дължаха общо 50 хил.лв., а между другото 60 хил. лв. финансова помощ получи ФК „Волов“, натрупал дълг от 154 хил.лв. Въпреки това по-късно клубът бе ликвидиран и новият отбор „Шумен-Макак” влезе във В-група.
Кметът реши през януари, че ще налага нова култура на паркиране и в бюджета се заделиха 35 хил. лв за купуване на „паяк“, но месеци по-късно се задоволихме със скоби.
Мразовитият януари взе и първата си жертва – трупът на 50-годишен шуменец клошар бе намерен до казан на ул. „Скопие“.
ФЕВРУАРИ
През февруари за разлика от мразовитите минус 17,5 градуса, измерени през януари, бе отчетен абсолютния температурен маскимум от 55-години насам - 22,2 градуса. За кратко на дневен ред изплува казуса около ВЕЦ „Моста“, който приключи с едно възражение от Общината до МОСВ по повод откриването на процедура за издаване на разрешително за производство на електроенергия. Основните новини през месеца се завъртяха около кадрите на новата власт, като най-скандална бе тази за смяната на шефа на „Водоснабдяване и канализация“ Светлозар Дамянов с Асен Аврамов. Кадровата политика продължи с нови шефове в Напоителни системи и Топлофикация. Междувременно една от заместничките на областния управител - Дилбер Мехмедали, също бе сменена от Ралица Тодорова, а в Общината за зам.-кмет по здравеопазване и социална политика бе назначен младият кадър на ДПС Седат Кадир. За първи път зам.-кметът по култура, просвета и образование Живка Тонева заговори, че е необходимо общинско предприятие по туризъм, което по-късно стана факт. От РИОКОЗ ни успокояваха, че мътността на водата намалява, след като с дни наред показателите й бяха в неприемливи стойности и не ставаше за пиене, а при готвене ни препоръчваха преварена.
МАРТ
През март един героичен шуменец – Огнян Ганчев, получи приза „Достоен българин“, задето успя да изкачи връх Монблан със силите на присаденото си сърце. Пак през март кметът обяви поредната си екстравагантна идея за организирането в Шумен на световен ромски фестивал. В този месец стартира и инициативата на „Форте” радио с първото издание на Градската аматьорска лига по футбол /ГАЛФ/. Март ознаменува и началото на дългите извити опашки пред паспортна служба за смяна на личните документи. Дойде и вестта, че заседанията на общинския съвет ще се следят онлайн от гражданите, след като бе монтирана уеб камера. През март в приемната на кмета се озова и бронзовият бюст на Драган Тенев, дарен от легендарния борец Боян Радев, но никой не разбра как стана това, кой е автора, каква е волята му и къде се намира сега. Кметът докладва, че ИСПА е завършена на 32% и засади елхичката, подарена по Коледа от ученици, под прозореца на кабинета си. Пожела си да я споходят катерици и обеща да я украси за тази Коледа. Нито едно от двете не стана факт.
АПРИЛ
Етническата толерантност бе поставена пред изпитание с насрочената от Братя Юзеирови учредителна конференция на мюсюлманска партия с името ОТОМАН. Учредяването се провали, но се превърна в национална новина. През април започна и новия сезон на сагата за собствеността на Дневния център за деца с увреждания „Слънчев лъч“, попаднал в спор между общината и „Мадара“ АД. В крайна сметка местният парламент гласува да се закупи сградата за един милион лева. През април се взе решението и за прекратяването на концесията на летния театър в Шумен, а месеци по-късно общината възстанови и владението си над обекта. През април започна и строителството на втората клетка на градското сметище край „Дивдядово“, докато търговското дружество „Общински жилища и имоти“ (ОЖИ) остана на автопилот, защото Общинският съвет не успя да избере негов временен управител от трите предложени от кмета кандидатури, след като преди това бе освободил стария шеф Асен Аврамов, поел вече ВиК.
През април се даде и зелена улица за разпродажба на сградата на Старата поликлиника на части за минимум 2,6 млн.лв.
За първи път през април се чу официално от зам.-кмета по финанси Александър Генчев, че предстои незабавна оптимизация на общинска администрация, която не се случи през останалите 8 месеца от годината като Общината увери, че иначе продължава с антикризисните мерки като свиване на разходите за командировъчни, ел. енергия, топлоснабдяване и вода.
МАЙ
През май областният управител Димитър Александров взриви бомба като огласи списък с извършените през предходните години заменки на земеделски земи. Сред извършителите на оспорваните сделки излязоха имената на премиерския съветник и бивш депутат Светослав Спасов и настоящия мажоритарно избран народен представител Георги Колев. Последният попита и за заменки на Александров, който от своя страна отговори на нарочна пресконференция.
За първи път в 40-годишната си история рали „Стари столици“ не стартира и се отложи с месеци заради ИСПА и липса на финансови средства. Глави срещу лошото качество по изпълнение на ИСПА надигнаха и общинските съветници от Постоянната комисия по европейски въпроси и международно сътрудничество като приеха Декларация, адресирана до кмета, с която осъдиха начина на изпълнение на проекта по програма ИСПА в Шумен.
Пак през май на общинските служители им спряха достъпът до Skype, ICQ и другите онлайн месинджъри, след като общината се сдоби със скъпа хардуерна защитна стена.
Майските дъждове донесоха допълнителна работа на изпълнителите по ИСПА, а музеят в Плиска пострада най-много. За първи път в страната Шуменският съд осъди убиец на куче. През май Румен Христов, ученик 10-ти клас на ПМГ „Н. Попович“ и възпитаник на школа "А&Б", постигна нови върхове в информатиката - първо място на претижния националнен конкурс по програмиране на PC Magazine Bulgaria и Мусала Софт. Носителят на многобройни национални и международни отличия продължи с успехите си през цялата година.
ЮНИ
Полицията нанесе удар на бракониерите в язовир „Тича“. Те се оказаха самите инспектори от изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Пак през юни професионалният футболен отбор „Волов” изпадна от Б група и смени името си. През този месец гордостта на кметския екип - Парк „Студентски“ отпразнува първата си годишнина. Той стана арена на десетки културни и спортни събития, но въпреки вложените 2,5 млн.лв. така си останаха незавършени бистрото, касата, тоалетните, съблекалните и гаража в парка, както и нереализирани идеите на кмета за ледена пързалка, за паметник на руския поет и композитор Владимир Висоцки, в това число и обещанията му за концерти - на „Депеш Мод“ през пролетта и на „AC/DC“ през есента.
През юни кметът разясни и най-новата корупционна схема пред шуменци - “Участваш формално, жалиш докрай и ти се плаща от фирмите, които се конкурират“. Тя бе огласена по повод обжалване от консорциум „Шумен“, несъгласен с решението на Комисията, класирала го на трето място за изпълнение на проекта по централната градска част. Комисията определи тогава за изпълнители „Експрес гаранцион” ООД – Варна, Обединение „Център”, в който влизат шуменските фирми „Пътища” АД, „Барс” АД и „ЖСП Стил” ООД. ВиК започна през юни да дисциплинира длъжниците си и спря кранчето на първите 30 абонати. През юни се наложи и мораториум върху Статута за присъждане на Наградата на Шумен за изкуство и култура и се започнаха разисквания за приемането на нов, а междувременно замразяването на наградите попречи на проф. Игнатовски да стане Почетен гражданин. Юни донесе новината, че Шумен ще стане седалище на българския офис на побратимените градове и ще заработи сайт в офиса до август. Градоначалникът Красимир Костов обеща през 2012 г. Шумен да стане домакин на форум на градовете, побратимени с руски градове. Вестта дойде от кмета след едно от посещенията му в Русия с 22-членна делегация, но идеята затихна във времето. Пак през юни близо 1000 мюсюлмани се събраха на протестен митинг против възстановяването на Недим Генджев като председател на Висшия мюсюлмански духовен съвет, които морално бяха подкрепени и от депутати от ДПС Четин Казак и Христо Бисеров. От Испания се завърна и 17-годишният шуменец Богомил Тихолов, който стана европейски шампион по киокушин в категория до 55 кг на провелото се първенство на Стария континент в испанския град Логроньо, а по-късно и Спортист на Шумен за 2010-та. Дойде и вестта, че Уеб камерата, която преди повече от половин година трябваше да е инсталирана и да предава на живо заседанията на местния парламент, най-сетне ще заработи, но това не се случи.
ЮЛИ
През юли черпихме Бойко Борисов с „най-скъпото кафе“. Лафът се прочу, когато при посещението си в града премиерът резюмира направеното от правителството за Шумен само през тази година. „Даваме 20 млн. лева от държавния бюджет за водоснабдяването и канализацията, за пречиствателната станция и сметището, връщаме три военни имота на Шумен, над 3 000 декара“, обясни премиерът Борисов стойността на изпитото в Шумен кафе. Някъде тогава затъналата в дългове, държавна „Топлофикация – Шумен“ стана общинска по изричното настояване на кмета Костов. Окрилен от тези неща кметът обяви и поредната си идея за изграждането на Дисниленд в природен парк „Шуменско плато“. Пак през юли Районният център по здравеопазване и общината се скараха около поредното съставяне на така наречената здравна карта. Спорът се завъртя най-вече около това, кой кого не е поканил на среща. В края на юли СДС си постави като първа цел на отчетната си конференция да смени общинското ръководство, доминиращо от БСП, 100 млади социалисти от Шумен поеха към Бузлуджа за Националния събор на левицата, а депутатът Димитър Дъбов огласи, че олимпийският шампион по вдигане на тежести Иван Иванов и съпругата са поискали да станат членове на БСП, възмутени от конкурса за директор на Ученическата спортна школа „Хан Крум“, спечелен от конкурент на съпругата му.
АВГУСТ
През август дойде вестта, че симфоничният ни оркестър ще се смали до симфониета, а театърът не е много посещаван. Пак през август Областният управител Димитър Александров за първи път каза в прав текст, че ще кандидатира за кмет догодина. Стана ясно, че желанието му е синхронизирано с премиера Бойко Борисов, няколко месеца по-късно той бе номиниран и от партия ГЕРБ. В този месец "Топлофикация“ пък бе окончателно прехвърлена на Община Шумен, след като министърът на икономиката Трайчо Трайков джироса акциите на дружеството в присъствието на кмета на Шумен Красимир Костов и заяви: „Пожелавам проектът да се осъществи така, както е планиран. Аз от своя страна съм доволен, че ”Булгаргаз” ще има ясен хоризонт за събирането на тези 15,5 млн. лева, които “Топлофикация”-Шумен дължи, защото в крайна сметка това са пари на всички останали потребители в страната”, каза тогава министър Трайков. Пак в горещия август в шуменския арест започнаха да идват обвинените по полицейската разработка „Килърите“, които през останалите месеци не напускаха новинарския поток.
СЕПТЕМВРИ
Второто издание на телевизионното предаване „Великолепната шесторка“ обяви, че ще фокусира благотворителните си намерения към Шумен със закриването на Дом майка и дете и разкриване на Център за подкрепа на родители на бебета и малки деца и на Център за детско майчино здраве и осигури семейство за всяко дете. През септември Човекът на АТАКА в Шумен бе свален от длъжността областен координатор, с което се започнаха поредица от действия по самоубийството на структурите на партията в Шуменско. Пак през септември Шумен трайно се настани в националните новини с докарването на звездата по делото „Килърите“ - Петър Стоянов по прякор Сумиста, а общинският съветник Петър Атанасов бе задържан и престоя близо 2 месеца в ареста с повдигнати обвинения за заплаха с насилие и неверни сведения за кредитиране и за укриване на данъци. По това време Общинският съвет одобри харченето на близо милион лева за допълнителни разходи по проекта за рехабилитция на централната градска част. През месеца се състоя и протест против строежа на инсталация за изгаряне на болнични отпадъци в индустриалната зона на Шумен, след като бе одобрен ОВОС от екоминистерството по проекта на „Моби трейд“ ЕООД.
През септември дойде и идеята на кмета да върне училищата и градините в Шумен на отопление с централно парно, вместо с природен газ с изграждането на когенерационните мощности. „Ние ТЕЦ-а не сме го взели, за да си играем игрички. Ние сме го взели, за да гарантираме на Шумен новия отоплителен сезон. По-нататък в развитието на проекта ще търсим кое ни е по-изгодно, защото може да се окаже така, че към момента на изплащане на задължението ние да съберем сили и кураж да си купим сами когенератор”, отсече тогава кметът.
ОКТОМВРИ
През октомври се проведе Карнавала на плодородието с орязан на 50% бюджет и стана ясно, че можем да се веселим и без да харчим грешни пари. Дебатът за общинския заем от 30 млн. лева навлезе в заключителната си фаза, а областният управител Димитър Александров заяви, че е против размера и вида на заема. В крайна сметка всички политически сили и кмета си стиснаха ръцете и се разбраха за облигационен заем от 15 млн. лева. Общинските съветници одобриха вече стореното и прибраха задлъжнялата „Топлофикация“ с тежестта от други 15,5 милиона лева. Около „Килърите“ бе тихо, но намериха шофьора на окръжния прокурор Ася Петрова мъртъв на скалите над Дивдядово. Властите казаха, че е самоубийство. Въпреки уверенията на кмета 7 училища на централно парно започнаха да се запасяват с радиатори, климатици и духалки, за да посрещнат зимните студове.
НОЕМВРИ
След изминати от кмета хиляди километри до столицата за решаване на проблема с ТЕЦ-а през ноември, фирма близка до „Титан“ - „Ер Ве Е България” ООД зави, че ще поеме дълга на шуменската „Топлофикация”. Пак през ноември Общинският съвет реши, че е търпял дълго и прие декларация, с която обяви, че Красимир Костов нито го слуша, нито му дава отчет за свършеното. Общината пък обяви, че трябва да стане гарант на “Топлофикация”, за да може дружеството да вземе 2-милионен банков кредит, с който да плати на “Булгаргаз” първата част от стария си дълг, но това не стана.
През ноември дойде и финансовият министър Симеон Дянков, за да каже, че пари за общините има, но трябва да се управляват добре. Отново отчетохме и рекордно висока температура - 24,5 градуса.
През ноември дойде и вестта от Волен Сидеров, че Русев не представлява „Атака“, последният пък изключи от групата общински съветници на партия “Атака” племенника си Стоян Весков. „Атака“ се прочу и с делото „Говедо“ - обида, с която местният парламентарист Христо Чернаев засегна Павлина Дянкова, а тя заведе дело и поиска 10 хил.лв за нанесени морални вреди. Ноември ще се запомни и с големия пожар в складове на фирма “Брадърс Деликатес”.
ДЕКЕМВРИ
ТЕЦ-ът стана новина номер едно и достигна своята кулминация в изтичащите последни дни на 2010 г. Вестта за приключване на проекта по ИСПА, който цяла година бе на дневен ред, остана на заден план. Дори и това, че бюджетът олекна с още 172 хил.лв., след като „Мадара“ АД осъди Община Шумен да й плати обезщетение за Дневния център за деца и възрастни с увреждания „Слънчев лъч“. По празниците изчезнаха опашките пред паспортна служба, а от полицията удариха чертата за 2010 г. - над 84 000 издадени лични документи. През идната година на опашка за лична карта ще се нареди и арменката Хилда Бояджиян, която след 17 години ходене по мъките стана българска гражданка.
Шуменци се разминаха, засега, и с увеличението на данъците, поискано от кмета, на което общинските съветници казаха „не“. Разгорещен дебат предизвика и решението на администрацията шахматният клуб да освободи залата, която ползва в Младежкия дом. Засега и това не стана. За първи път Дядо Коледа дойде в Шумен като алпинист – спускайки се с въжета от сграда, а дни след това кметът зарадва шуменци - „Няма да вземат Шмоко“, засега и павианът остава с обещание да получи голям дом.
Накрая отдаваме дължимото и на главното действащо лице в новинарският поток през декември - мощният ЗИЛ, модел 131, на Гражданска защита, който винаги е на поста си.
ШУМ.БГ
ИЗПРАЩАМЕ НАЙ- ГАДНАТА ГОДИНА ДО СЕГА С НАЙ- НЕГРАМОТНИТЕ И НЕКАДЪРНИ УПРАВНИЦИ, КОИТО САМО КРАДАТ И ИМАТ НАГЛОСТТА ДА СЕ НАГРАЖДАВАТ ПРЕПИСВАЙКИ МАЛКОТО ХУБАВО КАТО ТЯХНА ЗАСЛУГА.
аве, кМЕТА да не е умрял, нищо не се чува в последните часеве.
ВЕСЕЛО ПОСРЕЩАНЕ НА НОВАТА 2011г. кой с парно кой без, поне аз съм на локално, греяна 10год. грозданка престояла в черничево буре, свинска вратна, мерло, натурален шоколад и туламор дю. наздраве кМЕТЕ, а който няма парно да се е гъзъфицирал
Коментари
hm
как така толкова писане без цури апартамента и бойко велики....???
2010-2011
Strahoten obzor! Pojelavam na Shum.bg da produljavat taka, samo napred i nagore i da stanat oshte po-golemi i silni prez 2011!!!
!!!
ИЗПРАЩАМЕ НАЙ- ГАДНАТА ГОДИНА ДО СЕГА С НАЙ- НЕГРАМОТНИТЕ И НЕКАДЪРНИ УПРАВНИЦИ, КОИТО САМО КРАДАТ И ИМАТ НАГЛОСТТА ДА СЕ НАГРАЖДАВАТ ПРЕПИСВАЙКИ МАЛКОТО ХУБАВО КАТО ТЯХНА ЗАСЛУГА.
Анонимен
ПРАВ СИ ...ГОРНИЯ .ТАКА СИ Е .БОКЛУЦИ СА
прав си
ако имаш предвид МИНЧЕВ,ОБЛАСТНИЯ,ЗЛАТЕВ И СИЕ - ПРАВ СИ
4uk
prav si da ti go Na....m v z...ia d..r.
аз
аве, кМЕТА да не е умрял, нищо не се чува в последните часеве.
ВЕСЕЛО ПОСРЕЩАНЕ НА НОВАТА 2011г. кой с парно кой без, поне аз съм на локално, греяна 10год. грозданка престояла в черничево буре, свинска вратна, мерло, натурален шоколад и туламор дю. наздраве кМЕТЕ, а който няма парно да се е гъзъфицирал
Керим
Скъпи съграждани, весело посрещане на Нова година!
приятел
Поздравявам автора на обзора.
Да сте живи и здрави, всички от Шум.бг, децата ви, роднините и приятелите ви! Хубаво е, че ви има!