Новак Джокович изигра страхотен мач срещу Роджър Федерер и елиминира в три сета миналогодишния шампион на "Аустрелиън Оупън". Сърбинът доминираше през по-голямата част от срещата и се класира за финала на турнира в Мелбърн след успех със 7-6 (7-3), 7-5, 6-4. След като загуби първия сет в тайбрека, Федерер пропусна идеална възможност да се върне в мача през втората част. Той поведе с 5-3 и сервираше за сета, но бе пробит, след което Джокович се развихри и спечели още три поредни гейма и съответно частта. В третия сет играта бе равностойна и своят удар сърбинът нанесе в деветия гейм. При 4-4 той проби швейцареца, а при последвалото собствено подаване Джокович се възползва от третия си мачбол в срещата. Джокович, който спечели "Аустрелиън Оупън" през 2008 г., разгроми съперника си за точно три часа. На финала той ще спори с победителя от другия полуфинал Давид Ферер - Анди Мъри. Ноле днес победи за седми път в кариерата си Федерер, като загубите му от него са 13. По пътя си към финала сръбската звезда загуби само един сет, от хърватина Иван Додиг и записа чисти победи срещу другите си опоненти Марсел Гранойерс, Виктор Троицки /отказал се във втория сет заради травма/, Николас Алмагро, Томаш Бердих и днес срещу Роджър Федерер. Последният загуби от Джокович по абсолютно идентичен начин през 2008 г. Сърбинът го победи три сета, след което на финала надви Жо-Вилфред Цонга. След Мелбърн '08 досега нямаше финал без участието на Федерер или Надал. След днешния двубой Ноле призна, че е рискувал във втория сет и при евентуален провал мачът е можел да се развие във всевъзможни варианти. Това също така беше трета победа на Джокович над световния №2 в полуфинал на турнир от Големия шлем от пет мача помежду им на този етап. Той сподели още, че възнамерява да изгледа другия полуфинал между Ферер и Мъри от леглото си, хапвайки някоя друга порция пуканки. /БГНЕС