Барселона победи Арсенал с 3:1 в 1/8-финален мач-реванш помежду им от Шампионската лига и се класира за следващата фаза на турнира с общ резултат 4:3. Първата среща в Лондон каталунците загубиха с 1:2. С първия съдийски сигнал на „Камп Ноу” стана ясна картината на терена, която не се промени в течение на цялото първо полувреме. Барса обсади наказателното поле на Арсенал, чийто играчи пък се бяха концентрирали изцяло в защитни действия с плахи опити за контраатаки. Още в 4-ата минута Шави изведе със страхотен пас Педро зад защитата на „топчиите”, но в последния момент притича бранител и изби в корнер. В 16-ата минута бразилецът Дани Алвеш изпълни фаул, но полският вратар на Арсенал Войчех Шчесни улови. При тази ситуация обаче стражът получи контузия и три минути по-късно бе заменен от испанеца Мануел Алмуния. При нова скоростна атака на каталунците в 28-ата минута Педро се опита с удар от движение от около 18 метра да прехвърли Алмуния, но топката премина покрай вратата. Четири минути по-късно Лионел Меси навлезе опасно в наказателното поле на гостите, но защитник изби топката от краката му. Най-сериозното положение за гол на домакините дойде в 36-ата минута, когато играещият в този мач като ляв бранител Адриано Кореа нахлу на скорост отляво и получи извеждащ пас от Давид Вия в наказателното поле на противника, след което стреля мощно по диагонала, но топката се удари в страничната греда. В последната минута на първата част централният бранител на Барса Ерик Абидал хвана за гушата Робин ван Перси при спряла игра заради оказване на медицинска помощ, но швейцарският съдия Масимо Бусака не реагира и не показа картон. Минута по-късно изнервеният Ван Перси фаулира грубо Дани Алвеш и получи жълт картон за постъпката си. Във втората минута на даденото 5-минутно продължение на първото полувреме Меси нахлу опасно в наказателното поле и от почти фронтална позиция стреля, но право в ръцете на Алмуния. Минута по-късно отбраната на „артилеристите” капитулира, след като Меси бе изведен сам срещу Алмуния и не сгреши за 1:0. Така каталунците се оттеглиха на почивка с гол аванс. След паузата в 52-ата минута Самир Насри нахлу по лявото крило и спечели корнер, след изпълнението на който Серхио Бускетс си вкара нещастен автогол с глава пред слисания поглед на вратаря Виктор Валдес. Радостта на гостите обаче бе помрачена три минути по-късно, когато Робин ван Перси бе изведе зад защитата на Барса и стреля към вратата след съдийски сигнал за засада. Това донесе на холандеца втори жълт и съответно червен картон, което означаваше, че Арсенал остава с човек по-малко на терена. Така максимално бе улеснена задачата на каталунците, които и без това доминираха тотално на терена и не даваха на противника да задържи топката повече от 2-3 паса. В 69-ата минута превъзходството на Барса бе материализирано, след като Иниеста изведе Шави зад отбраната на „артилеритите” и последният сам срещу Алмуния не сгреши за 2:1. Минута по-късно пък почти всичко в мача приключи, след като Лоран Косчиелни фаулира в собственото си наказателно поле Педро и съдията Масимо Бусака посочи бялата точка. Меси бе хладнокръвен от бялата точка за 3:1. С човек по-малко на терена „топчиите” нямаше какво да сторят срещу мощните каталунци и можеха само да се надяват да не получат повече попадения във вратата си. Пред Барса се разкриха още множество положения за гол, които обаче бяха пропуснати. В 87-ата минута можеше да дойде златният миг на Арсенал след грешка в защита на Адриано Кореа, довела до извеждащо подаване към Никлас Бендтнер, който обаче отправи много слаб удар отблизо фронтално и Валдес улови топката. До края на мача не се случи нищо повече и Барселона заслужено продължи на 1/4-финал след общ резултат 4:3 от двата мача с Арсенал. Winner.bg