Литекс е третият полуфиналист в Купата на България, след като се справи с Левски. Победата дойде след изпълнение на дузпи, след като в редовното време и продълженията мачът завърши наравно 1:1. Уелингтом да Силва - Том беше открил за Литекс в 34-ата минута, но попадението на Гара Дембеле в 79-ата с глава вкара мача в продължения. В допълнителните минути не се случи почти нищо интересно и така след лотарията на дузпите "оранжевите" продължиха напред. Фатални пропуски за Левски направиха ветеранът Александър Александров и Исмаил Иса, докато звездата на Литекс Дока Мадурейра беше единственият пропуснал в тази рулетка. Двубоят в Ловеч беше много зрелищен и предложи приятни емоции на зрителите. Двата отбора се захапаха здраво от самото начало и оправдаха очакванията за качествено дерби. През първата част Литекс имаше инициативата, но положенията бяха за Левски. Непростими пропуски обаче направи звездата на гостите Гара Дембеле, както и Дарко Тасевски. Той се измъкна на два пъти зад защитата на домакините след подавания на Дарко Тасевски, но не можа да вкара, останал сам срещу вратаря Винисиус. Литекс опитваше предимно далечни удари, но младият вратар на "сините" Пламен Илиев се справи с тях. Макар преимуществото на ловчанлии да не се изразяваше в 100-процентови положения, то даде резултат в 34-ата минута. Тогава Том нахлу в наказателното поле и беше съборен от Иво Иванов с рамо. Датският съдия прецени, че това е дузпа, но решението му предизвика остри протести от скамейката на Левски. Това обаче не го трогна и така Том застана зад топката. Бразилецът беше безпощаден и даде преднина на отбора си. След този гол гостите се активизираха. Особено през втората част те взеха изцяло инициативата, докато домакините ги чакаха на контраатаки. За "сините" прекрасни положения изтърваха Сержиньо Грийн, Дарко Тасевски и Дъстли Мюлдер, докато Дока пропиля най-добрата ситуация за "оранжевите". Реферът спести червени картони на Веселин Минев и Иво Иванов от Левски, но пък столичани претендираха за неотсъдена дузпа срещу Гара Дембеле. Настойчивостта им обаче даде резултат 11 минути преди края. Тогава Гаджев центрира от корнер, Иво Иванов отклони с глава към Дембеле и той също с глава отбеляза за 1:1. Това обаче беше последното интересно положение пред двете врати до изпълнението на дузпите. В продълженията имаше няколко далечни удара към двете врати и една спорна ситуация в половината на Левски, но нищо повече. Първият пропуск беше на Дока, но веднага след това Александров нацели гредата, а в четвъртата дузпа Иса стреля над вратата. След точното попадение на Петър Занев в последния изстрел Литекс продължи напред и чака следващия си съперник. Спортни.бг