Барселона се класира на финала на Шампионската лига, след като победи отбора на Реал Мадрид с общ резултат от двата мача от полуфиналната фаза на най-комерсиалния европейски клубен турнир - 3:1. "Каталунците" посрещнаха "Лос Бланкос" в последното издание на "Ел Класико" през този сезон на мокрия стадион "Камп Ноу". Срещата-реванш между двата испански гранда завърши наравно при резултат 1:1, а автори на двете попадения бяха Родригес и Марсело. В първия мач Барселона се наложи с 2:0 като гост на стадион "Сантяго Бернабеу" в Мадрид и по този начин Пеп Гуардиола и компания ще се борят за трофея на 28 май на "Уембли" срещу победителя от другата полуфинална двойка - Манчестър Юнайтед - Шалке 04. През първите минути на двубоя липсваха опасните положения и пред двете врати. След половин час игра, обаче, домакините поеха инициативата и започнаха да търсят по всякакъв начин попадението във вратата на Икер Касияс. Стражът на гостите не им се даде и се превърна в героя на Реал, след като на няколко пъти спаси изключително опасни удари от чисти голови ситуации. В 33-та минута звездата на Барселона Лионел Меси овладя топката от границата на наказателното поле и успя да стреля в горния ляв ъгъл, но капитанът на мадридчани се намеси убедително. Малко след това Меси отново бе близо до откриане на резултата. По прекрасен начин той овладя в наказателното поле и се измъкна от опеката на трима бранители в бяло. Успя да стреля, но топката мина встрани от вратата. В последвалите силни минути за домакините Давид Вия също отправи много опасен удар с крак след подаване на Меси, но Касияс отново успя да избие топката. В 37-ма минута Меси направи страхотен рейд и подаде към Давид Вия. Той шутира от около 25 метра, но Касияс отново опази мрежата си суха. Няколко минути след това и Валдес трябваше да опази вратата на своя тим, след като бърза атака на Реал изведе Кристиано Роналдо и Игуаин напред в полето на Барселона. През първото полувреме направи впечатление поведението на Рикардо Карвальо, който на три пъти си позволи да фаулира Лео Меси. При първото си провинение той бе предупреден официално, но за останалите си нарушения не му беше показан втори жълт картон. Главният съдия Франк де Блеекере си навлече гнева на феновете на "кралския отбор", след като отсъди несъществуващо нарушение на Кристиано Роналдо срещу Масчерано и отмени гол на Игуаин във втората минута след началото на втората част. Според белгийския рефер Роналдо фаулира аржентинеца, но истина е, че в действията на португалския нападател нямаше умисъл, като самият той бе спънат от Пике. При развитието на ситуацията Гонсало Игуаин вкара топката в мрежата на Барселона, но голът не беше зачетен. След още девет минути игра - в 54-та Педро Родригес откри резултата след прекрасно подаване на Андрес Иниеста и изведе Барселона напред в резултата. Попадението изглеждаше логично, с оглед на показаното от "каталунците" през първата част, но затрудни максимално, чувстващите се като ощетени в двубоя футболисти на Реал Мадрид. "Белия балет" обаче не изгуби вяра и само десет минути по-късно успя да изравни резултата. Ди Мария проби в наказателното поле на Барселона и стреля, но топката срещна лявата греда на вратата, охранявана от Виктор Валдес. След рикошета тя се върна отново при него. Той съобрази и подаде към свободния Марсело, който вкара топката в мрежата за 1:1. В последните минути на мача Ерик Абидал влезе на мястото на Карлес Пуйол. Френският национал, който премина операция за отстраняване на тумор от черния дроб, бе силно аплодиран от всички привърженици на стадиона в Барселона за успешното справяне с тежката болест. Спортни.бг