Задължения в размер на 358 хил. лв., натрупани към външни кредитори и собствени служители през 2010 г., отчита болницата във Велики Преслав. През тази година персоналът е без заплати, като за януари са изплатени само 60% от възнагражденията им. Към момента преките задължения на болницата са 343 хил.лв. Това финансово състояние на лечебното заведение днес бе поводът кметството да събере на среща граждани, ръководството на болницата и общински съветници, за да се намери изход за преодоляване на проблемите. Управителят на болницата д-р Милчо Мавродинов и главният счетоводител Владимир Върбанов представиха данните за финансовото състояние. Те се спряха подробно на въведените изисквания за новите стандарти, за затрудненията те да бъдат изпълнени с окомплектоване на медицински персонал, за да може болницата да сключи договор с Регоналната здравна каса, както и проблемът с намаления пациентопоток. Според тях най-тежка финансова година болницата отчита през 2010 г. Данните сочат още, че за м.г. болницата има загуби по 26 474 лв. месечно. Те са намалени драстично през тази година. За първите 4 месеца общата загуба на здравното заведение е 19 хил. лв., докато в сравнение с м.г. те са имали за този период 69 хил. лв. Намалението на разходите се дължи на предприети мерки – съкращение на персонала от 118 щатни бройки на 89.5 към момента, като последното съкращение е от 1 април, когато са си тръгнали 13 души от персонала. Драстично са намалени и всякакви други разходи. Миглена Ангелова, председател на Общинския съвет припомни на срещата за гласуваната от местния парламент помощ за болницата през последните няколко години, както и отпуснатите средства за закупуване на медицинска апаратура в т.ч. и предоставените от общината заеми. Кметът Бодуров бе категоричен, че досега пред екипа му не е стоял въпроса за закриване на болницата. Той разказа за проведените разговори с различни институции – РЗОК, РЗИ, депутати и очерта няколко фактора, които са довели болницата до сегашното състояние– намаляване на пациентите, увеличаване на изискванията и изпълнението на новите стандарти, делегираните бюджети, липсата на държавна субсидия за 2010 г., човешкият ресурс, клиничните пътеки. Бодуров направи сравнение с общини като преславската за планираните им средства за здравеопазване, които са между 5 и 10% като подчерта, че община Велики Преслав надхвърля тези 10% и продължава да търси възможности за още по-голям процент. При собствени приходи от над 1 млн. лв. тя е планирала 110 хил. лв. Кметът Бодуров запозна присъстващите и с предложенията, които смята да представи на Общинския съвет за разглеждане. Сред тях са опрощаване задълженията на болницата към общината /такса битови отпадъци/, намаляване разходите на други дейности, настояване пред Министерството на здравеопазването за признаване на общината като труден район, за което в близкото минало е получавала държавни субсидии и др.
Общото становище на изказалите се граждани на срещата беше категорично за запазване на лечебното заведение, а предложенията бяха от търсене на незабавна помощ от държавата, помощ от общината, призив към фирми и други общини, които граждани се лекуват в преславската болница, до дарителска кампания на гражданите в общината, до изграждане на Инициативен комитет за спасението на болницата, призив поместен в общинскя сайт до всички жители, както и общинските съветници да се откажат от трудовите си възнаграждения за 1 година и сумата от 90 хил.лв. да е в помощ на болницата. Д-р Валентин Йотов, шеф на отделението по неврология в града очерта 4 основни пера, откъдето могат да дойдат парите за болницата – от джипитата, от специалистите, от общината и от гражданите. Последните той ги призова да търсят услугите не на други болници, а на своята, като изтъкна предимствата на апаратурата, с която тя разполага, и специалистите, които са ниво. Той съобщи, че в отделението му 30% от болните са от Шумен и благодари на общината за помощта, която оказва.
Всички се обединиха около бързите действия и разрешаване на проблемите като изявиха желание да се направи опит за покриване на всички задължения и да се започне на чисто.
Получените по-добри финансови резултати за първите 4 месеца на тази година, които изнесе на срещата главният счетоводител на болницата бяха потвърдени и от директора на Регионалната здравна инспекция в Шумен д-р Димитър Костов, в думите на който прозвуча реален оптимизъм. “Всяко едно отделение в болнично заведение работи по определена специалност и то е задължено да покрива стандарта на тази специалност, което гарантира качественото лечение на пациента. Ако отговаря на тези стандарти, то всяко едно отделение има място в лечебното заведение. За миналата година болницата във Велики Преслав не покри стандарта по хирургия и анестезиология и интензивно лечение и те за съжаление бяха закрити. Въпреки това финансовите резултати на болницата тази година са по-добри от миналата 2010 г. Вярно е лечебното заведение има натрупани стари задължения, но ако продължава да се мениджира добре дейността му, както от началото на тази година, то болницата има място и за в бъдеще на здравната карта на областта”, коментира за ШУМ.БГ директорът на РЗИ д-р Димитър Костов.
ШУМ.БГ
Коментари
ДАЛ
Господин Майсторски прокара специално за себе си решение в общинския съвет да закупи апартамента, в който живее за минимален наем. Понеже не му го подариха както смяташе, се отказа. Всички гласуват с две ръце максимални възнаграждения за себе си и в същото време закриват училища, детски градини скоро ще гласуват закриването на болницата и ще се кандидатират пак за съветници и кметове.
ина
как да е добре болницата,като гл счетоводител и шефа му я фалираха крадааааааат.
дунав
Хора гражданки и грандани, ако виждате внимателно на втората снимка са се срили онези гарги от БСП - Горчев жабата, кожухаров лисицата и Геров малината - държавата пострада от тяхното управление. Нека не забравяме как беше назначен Горчев жабата на балотажа за директор на Музея. Мислите и гласувайте! Нека сега нямаме болница. На тях им е много добре и не им пука за нас!
mera
Ей бодурче( не заслужава да е с голяма буква ) не атимосвай града си , че и ти и твоите родители живеете там. Скоро и ти ще остарееш и му мисли без болница.
sos
Никой не посмя да каже в прав текст, че некадърното управление на болницата я провали. Д-р Мавродинов чака да се пенсионира и да си отиде на Шумен. Ако може да остане малко на пенсия и заплата- добре дошло, ако не може-не може. Няма да се тревожи за преславяни -да си умират тука. По разбития път трудно се стига до шуменските доктори и болница.
заинтересован
Никой не е прогонвал младите специалисти от болницата. Всеки си търси по сигурна и по доходна работа.Младите хора,независимо с каква специалност са също ги няма и в града.
ПРО
Към sos. В прав текст главните виновници са общинския съвет и кмета. Години наред приемаха отчета на М-Ball и освобождаваха от отговорност д-р Мавродинов, въпреки отчетените загуби. Трябваше да го освободят, но от управител, а не да наливат по 20-30 хил. лева в пясъка като му помагаха да се крепи до пълен фалит.
ГЛЕ
Уволниха бившия главен редактор на вестник "Седмица". Тормозиха я като не я освобождаваха от отговорност и не й плащаха заработено, защото реалистично и критично отразяваше събитията. Сега вестникът не смее да се зарови нито в болницата, нито в училищата и детските градини, да не говорим за общински съвет и администрацията. Като го четеш имаш чувството, че отразява живота в рая. Да, ама Не. Велики Преслав не е Рай.
Винар
хора спасението за всички преславяни и тяхното здраве е към Драгоево. Тм има вино и прасета и цървули ще ви дадем няма се тревожите. заповядайте! Грух,грух, грух! Свинки!