Мъжкият волейболен национален отбор на България нанесе първа загуба на Русия в груповата фаза на Световната лига и увеличи значително шансовете си да участва във финалите на състезанието. В отделните части на мача, игран във Варна, България победи с 3-1 (25:22, 18:25, 30:28, 25:20). Русия влезе в този мач като победител във всичките си 10 мача досега, както и в онези два срещу българите в Сургут. "Трикольорите" обаче започнаха много надъхано и след много оспорвано начало на първия гейм, взеха преднина от няколко точки след равенството 16:16 и не изпуснаха водачеството до края - 25:22. Матей Казийски с мощна атака по диагонала заби последната точка в този гейм. Във втория гейм обаче отново показахме характерното си напоследък непостоянство и руснаците спокойно изравниха за 1-1 след 25:18 в тяхна полза. В третата част напрежението съвсем нарасна - геймът вървеше точка за точка до самото 24:24. Последваха цели четири геймбола за нас, преди при петата възможност най-сетне да спечелим с 30:28. Отново Матей Казийски нанесе решителния удар в този гейм, като днес асът на България показа съвсем друго лице и след критиките на треньора си Радо Стойчев, водеше тима си към победата. В четвъртия гейм българите бяха водени вече от ентусиазма от успеха в предния гейм и вярната публика и малко по малко се приближаваха към победата. Тя дойде след успех в частта с 25:20, което донесе и победата в мача с 3-1. Така България остава втора в групата си, но вече с 21 точки, които увеличават и шансовете на тима да се класира на финалите на турнира в Гданск. Както е известно, там ще се класират първите отбори от всяка група и вероятно три от най-добрите втори, тъй като домакинът Полша почти сигурно ще остане трети в своята и ще заеме една от квотите. Утре България и Русия играят втория си сблъсък във Варна. /БГНЕС