Българският национален отбор по баскетбол започна със загуба допълнителните квалификации за европейското първенство по баскетбол за мъже в Испания през месец септември. В оспорван и драматичен мач българите отстъпиха пред Босна и Херцеговина като гост със 71:75 точки след продължение. Редовното време завърши при резултат 65:65. Въпреки загубата България има шанс, ако победи Босна като домакин в София с повече от 4 точки, тъй като в групата може да се получи въртележка. Пълна зала (4000 зрители), невероятна атмосфера и подкрепата на съдийската тройка (от Хърватия, Сърбия и Румъния) също допринесе за успеха на домакините. Константин Папазов започна със стартова петица - Тодор Стойков, Йордан Бозов, Калоян Иванов, Родерик Блекни, Тенчо Банев. Две минути след началото на срещата България водеше със 7:2, но центъра Тенчо Банев натрупа 3 лични нарушения още в 5-та минута. В 4-та минута Босна изравни 9:9, а до края на частта се играеше кош за кош. В последните секунди нашите национали изпуснаха две поредни стрелби от тройката, а след 10 минути домакините водеха с 19:17. Втората четвърт бе с изключително слаба резултатност, завърши 12:10 за България, а двата тима играха стабилно в защита. България стартира отново с два неуспешни опита за тройки, а до края на частта двата тима непрекъснато си разменяха водачеството в резултата. 10 секунди преди края Димитър Ангелов направи чадър, но съдията зачете кош и Босна поведе с 29:26. С тройка на капитанът на нашия тим Тодор Стойков на почивката двата тима се оттеглиха при равенство - 29:29. Третата част също бе изключително драматична и завърши наравно - 23:23. В средата на четвъртината домакините поведоха с 4 точки - 42:38, но един от най-добрите за България на терена Димитър Ангелов вкара важни кошове и наказателни удари, за да може нашия отбор да изравни на Босна - 52:52 след 30 минути игра. В началните минути на последната част Димитър Ангелов вкара тройка и България поведе 55:54, но след това изпусна тройка, кош и направи неспортсменско нарушение, въпреки че при него получи аркада след получен удар в лицето от Феликс Коядинович. Домакините можеха да решат мача 3 минути преди последната сирена, след като вкараха тройка, а след това и кош и записаха най-голямата си разлика - 7 точки при резултат 65:58. Само за две минути обаче българите успеха да изравнят с кошове на Деян Иванов, Родерик Блекни и тройка на Тодор Стойков минута преди края на редовното време. След това Бавчич пропусна два наказателни удара, а в последните 18 секунди Тодор Стойков на два пъти нямаше шанс под коша и срещата влезе в продължение след 65:65. В продължението в герой за Босна се превърна Кенан Байрамович вкара няколко коша, записа асистенция, отбеляза наказателни удари и въпреки, че напусна 4 секунди преди края за пето лично нарушение завърши мача с "дабъл-дабъл" - 15 точки и 10 борби. В петте допълнителни минути домакините поведоха със 70:65 след кош на Байрамович и кош и фаул на Ясмин Хукич. Две минути преди края нашите национали стопиха пасива си на 2 точки - 68:70, а след това и на 70:72. До края Байрамович вкара кош и наказателен удар, а Йордан Бозов бе точен с два фаула за крайното 75:71 за Босна. Силен мач за България направи Димитър Ангелов, който бе най-резултатен с 16 точки, Тодор Стойков вкара 15, а с по 11 се отчетоха Родерик Блекни и Калоян Иванов. Стойков спечели и 6 борби и напусна за пето лично нарушения в средата на продължението. За Босна най-резултатен бе Саша Василевич с 21 точки, Кенан Байрамович добави 15 и 10 борби. В нашата група е и отборът на Унгария. В събота в зала "Универсиада" от 18.00 часа България приема именно Унгария.