Една Киплагат от Кения стигна до успех женския маратон на Световното първенство по лека атлетика в Даегу и така спечели първия златен медал на турнира. 31-годишната атлетка, която работи като полицай, остави зад себе си сънародничките си Приска Джептоо и Шарън Чероп, за да спечели първата си световна титла с време 2:28:43 часа. "Това е първото ми световно първенство и се радвам, че печеля златен медал. Нямах специална стратегия, просто исках да ускоря на 32-ия километър... вероятно етиопките не можеха да бягат заедно с мен след това. Джептоо остана на 17 секунди зад победителката и се задоволи със среброто, докато Чероп едва удържа етиопката Аберу Кедебе за бронза, с което си осигури първи подиум в маратона на световни първенства. Киплагат, която остана трета на тазгодишния маратон в Лондон, но пък спечели този в Ню Йорк през миналата година, бе спъната от Чероп в един момент, след като първите четири атлетки се бяха отделили на върха на колоната. След това Чероп й помогна, а инцидентът все пак не успя да повлияе на темпото на фаворитката и тя стигна до успеха. "Страх ме беше, че съм се наранил, но явно съм добре", добави Киплагат. /БГНЕС