Българският национален отбор записа поредната си загуба в тези квалификации. Четата на Лотар Матеус падна и от Швейцария с 1:3 в Базел. Мачът беше без значение за крайното класиране на националите, но те отново не можаха да се преборят за нещо различно от минимална загуба. А този път имаше предпоставки за по-добър резултат. Нашите поведоха в 9-ата минута чрез Иван Иванов, но допуснаха пълен обрат. Автор и на трите попадения беше младата звезда на швейцарците Шердан Шакири. Той се разписа точно преди почивката, а след това и в 62-ата и последната минута. Само три минути след осъществяването на пълния обрат Живко Миланов утежни максимално задачата на българите, като си изпроси глупав втори жълт картон и остави отбора с 10 души. "Трикольорите" играха добре само в първите 10 минути на мача. Тогава Мартин Петров и Благой Георгиев опитваха да създават напрежение пред вратата на Диего Беналио. Макар и малко очаквано, нашите стигнаха и до гол в 9-ата минута. Тогава Мартин Петров центрира от корнер, рекордьорът Стилиян Петров отклони с глава на близката глава, но Беналио изби. Топката обаче се озова точно на крака на Иван Иванов и той от няколко метра на опразнената врата вкара първия си гол за България. Това обаче беше и последното хубаво нещо, което сътвориха българите пред вратата на противника. От този момент нататък швейцарците натиснаха сериозно и с действията си ясно показаха, че ще търсят пълния обрат. Първоначално българската защита се справи успешно с натиска. Домакините опитваха да затруднят Ники Михайлов предимно с далечни удари, но вратарят на Твенте се справяше с тях. В 17-ата минута Гранит Шака от Швейцария се опита да си изпроси дузпа, но съдията не се хвана на симулацията му. Пет минути след това домакините пропуснаха най-чистото си положение. Шакири центрира в наказателното поле, Мехмеди отклони топката, но в последния момент Михайлов изби с крак. Натискът на швейцарците обаче продължи и обръчът около българската врата все повече се затягаше. Безгрешната ни до този момент защита започна все по-често да се паникьосва и сякаш си личеше, че голът ще падне. За съжаление това се случи в най-неподходящия момент. Точно преди почивката Ерин Дердийок и Шердан Шакири направиха страхотно двойно подаване пред наказателното поле и последният се озова в стрелкова позиция. Той стреля успешно, въпреки опита за намеса от страна на Иван Иванов и изравни. Вальо Илиев пък преди това не можа да осуети подаването към Шакири. Втората част започна с още по-масиран натиск на домакините. Дердийок, Мехмеди и Шакири не спираха да тормозят българската защита, а тя все повече се задъхваше с отразяването на устрема им. Логичното се случи в 62-ата минута, когато Шакири отбеляза второто си попадение и направи пълния обрат. Тогава етническият косовар се добра до топката след пас, който трябваше да стигне до Мехмеди. Той я отигра перфектно и с техничен удар не остави шансове на Ники Михайлов. Всичко за българския отбор рухна в 65-ата минута. Тогава Живко Миланов си изпроси глупав втори жълт картон и остави отбора с десет души почти половин час преди края. Швейцарците обаче намалиха оборотите и се задоволиха със задържане на топката и просто контролираха събитията на терена. В последните минути българите опитаха някакъв натиск, но с изключение на един далечен удар на Стилиян Петров и меле с участието на Иван Иванов нищо интересно не се случи. Мизерията за българския отбор стана пълна в последната минута на мача. Тогава младият Шакири реализира първия си хеттрик с екипа на Швейцария. 19-годишният младок с мощен шут от дъгата на наказателното поле вкара прекрасен гол, а Ники Михайлов беше безпомощен зрител. Това беше всичко в мача и националният ни отбор с пълна сила се устреми към последното място в групата. То ще се реши в последния му мач с Уелс, който беше смятан за най-слабия тим в групата, но може да ни изпревари. С този мач се вгорчи хубавият повод за капитана Стилиян Петров. Днес той изигра 103-ия си двубой за България, с което би рекорда на Боби Михайлов, но със сигурност не иска да си спомня за случилото се на терена. Sportni.bg