България загуби с 2:3 от Словакия в първия си мач от група "D" на Европейското първенство по велейбол в Чехия и Австрия. Нашите не само допуснаха крайно неприятно поражение, ами се вкараха и в преразход на сили, който може да се окаже фатален в хода на кампанията. Двубоят продължи повече от два часа и половина, а съперникът изигра може би най-силния си мач от десетилетия. В началните разигравания на мача изглеждаше, че първата част ще бъде спечелена лесно от нашите. Блок на Йосифов разчупи размяната на точка, а пак той блокира атака на звездата на съперника Емануил Кохот за 6:3 в наша полза. Последва прекъсване за треньора на Словакия Емануеле Дзанини, след което неговите възпитаници се съвзеха и дори взеха инициативата. Блок и грешка на Владо Николов стопиха разликата, а след това ас на Мартин Немец доведе до 15:12 за Словакия. Радостин Стойчев на свой ред взе прекъсване и нашите достигнаха до ново равенство и дори поведоха със 17:16. Нов срив в играта на България обаче доведе до драма в края и 23:22 за съперника. Контраатака на Тодор Алексиев и ас на Владо Николов докараха резултата до 24:23 за нас. След достигането до равенство Мартин Сопко затрудни посрещането ни със сервис и така се стигна до фиксирането на крайния резултат в първия гейм - 26:24 за Словакия. Втората част започна точка за точка, а на полето на мястото на Теодор Тодоров влезе дебютантът Костадин Гаджанов от Пирин Балканстрой. Именно той омекоти една атака, за да се организира резултатна контра - 5:3 за България. Слабият ни сервис позволи на съперника да завърши половината от нападенията си през центъра. Така за нашия блок нямаше шанс за разлика от този на Словакия, който донесе необходимия пробив за поемането на водачеството. Все пак Виктор Йосифов отново хвана Кохот в средата, но радостта бе кратка - и Матей, и Владо Николов бяха също хванати от блокадата. В хода на частта в игра се появи Цветан Соколов. Негов блок-аут донесе преднина за нашите при второто техническо прекъсване - 16:15. Последва размяна на точки до мощния сервис на Мартин Немец, когато Словакия отново поведе. Прекъсването на Радо Стойчев изобщо не повлия на сервиса на Немец и в следващото разиграване Словакия отново излезе победил. 23:23 - Матей Казийски с не много силен, но за сметка на това много прецизен сервис успя да върне ключовата точка, за да останем в гейма. След това Гаджанов затвори атаката на съперника и дори поведохме, за да влезем отново в размяната на точките. Но както в първия гейм, така и във втория неефективната наша атака и силната защита на Словакия решиха гейма в полза на Словакия - 27:25 в този случай. И в третата част Словакия остана с чудовищен процент на посрещането, а ние - на обратния полюс, продължихме да правим грешки и в защита, и при организацията на атаката, и при самата атака. Освен това и духът ни бе почти напълно сломен. Така набързо словаците поведоха с катастрофалното за България 9:4. В този момент Радостин Стойчев направи странна смяна с изваждането на единствения резултатен волейболист в лицето на Тодор Алексиев и пускането на Тодор Скримов. Оттам нататък за съперника беше лесно да стигне до 11:5. Подемът на нашите до 11:8 не бе прекъснат и от тайм-аута на Емануеле Дзанини. Още две точки за България и вече резултатът беше 11:10. Владо Николов докара резултата до 12:11 за нас, за да влезем отново в руслото на разменените сервиси. Второто техническо прекъсване дойде при наш аванс 16:15, след като и късметът ни се усмихна при една от атаките на словаците. Шансът не ни напусна и при последвалия сервис на Казийски - ас и 17:15 за България. Противникът обаче върна пробива със забивка през центъра. Вездесъщият Мартин Немец най-накрая направи грешка с атака в аут, за да поемем отново водачеството. Тодор Скримов, който иначе се включи успешно, пропусна гейм-бол при 24:23. Той и Виктор Йосифов обаче се реваншираха с двойна блокада срещу центъра на Словакия и така България намали на 1:2 резултата в геймовете след 26:24. Второто либеро Мартин Божилов започна четвъртата част на мястото на Владислав Иванов. Разигралият се дебютант Скримов също остана на полето вместо Алексиев, както и Костадин Гаджанов вместо Тодоров. Гаджанов бе в средата на добър троен блок, когато България стигна до преднина от три точки - 6:3. Последва и ас на Матей Казийски. Мартин Божилов допринесе за отварянето на още по-голяма разлика (12:6), след като стабилизира посрещането, а в едно от разиграванията първо хвана атака на съперника, а после му се наложи и да разпределя. Младокът се справи безупречно, какъвто бе и последвалият сервис на Владо Николов - ас за 13:6. Резултатът остана в наша полза до края на гейма, а Радостин Стойчев започна постепенно да връща титулярите на полето. Първи се завърна либерото Владислав Иванов, после в игра влязоха Тодор Алексиев и Теодор Тодоров. В заключителните разигравания кратък отдих получи и разпределителят Андрей Жеков, на чието място влезе Георги Братоев. Крайният резултат в гейма бе фиксиран с атака на Казийски - 25:19 за България. Разликата обаче бе стопена заради липсата на организация в експерименталната ни шестица. В тайбрека България запази добрата си игра от последните третия и четвъртия гейм, но до първи пробив стигнаха словаците след сервис на Мартин Сопко. При смяната на полетата Словакия имаше аванс от точка - 8:7. Преднината на съперника дойде след блок срещу Тодор Алексиев. Още една точка Словакия спечели от лошото посрещане на казийски. В следващото разиграване Владо Николов постигна трудна точка с технично пускане след дълго разиграване. Дойде и грешката на Лукаш Дивиш, който прати топката в аут след атака от зона 2 - 9:9. Инициативата си върнахме след силен сервис на Виктор Йосифов и контраатака на Казийски - 12:11. Българите изригнаха от радост, след като Йосифов отново затрудни словаците, а Матей и младият Гаджанов блокираха безапелационно атаката на Мартин Немец - 14:12. Словакия обаче не се предаде и с тройна блокада срещу Казийски резултатът стана 14:14. Още един блок, този път срещу Скримов, доведе до 16:15 за Словакия. Така се стигна и до драматичното финално разиграване, в което Владо Николов, не успя да завърши, а противникът успя да реализира за крайното 17:15 в гейма. Така Словакия направи сензацията още в първия ден на Европейското, а задачата пред нашите да достигнат до медали на форума става почти невъзможна мисия с оглед на формата и потокът, в който най-вероятно ще влезем, ако се класираме на елиминациите. ----- Европейско първенство по волейбол за мъже, срещи от първия кръг на група "D": Словакия - България - 3:2 (26:24, 27:25, 24:26, 19:25, 17:15) Германия - Полша - по-късно днес Sportni.bg