България победи с 3:1 действащия европейски шампион Полша във втория мач от група "D" на еврофиналите в Чехия и Австрия. Нашите стигнаха до необходимите три точки, за да продължат борбата за първото място, което ще даде един ден допълнителна почивка. По-рано днес пък Словакия продължи със сензационното си представяне и след победа с 3:1 над Германия оглави еднолично групата. Над 7 хиляди полски фенове в Прага дадоха криле на своите за летящ старт на Дружина Полска. Бартош Курек с ас направи 2:0, но блок на Андрей Жеков върна равенството - 2:2. Полша отново дръпна след отразена атака на Казийски от Михал Кубяк, но Алексиев върна равенството с нова блокада. След първото техническо прекъсване съперникът подобри защитата си, разгърна играта си и стигна до аванс от шест точки - 14:8. Съдията дори ни подари точка, след като отсъди "осем секунди" при сервиса на Бартош Курек, но статуквото се запази - шест точки дефицит и 16:10 за Полша. Оттам нататък започна рутинна размяна на подавания, но нашата атака завършваше топките много по-трудно. Така получихме още един пробив за 20:13. Съдията "си приба" точката, отсъждайки пристъпване на Жеков във финалната фаза на гейма, чийто край беше фиксиран при 25:19 за Полша. Вторият гейм започна много по-добре за нас, продължи негативно, но завърши отлично. Андрей Жеков хвана в капана си полската атака, а Алексиев игра умно по ръцете на съперниковия блок 6:4. Андреа Анастази не успя да спре нашите с прекъсване и Владо Николов доведе резултата до 8:4 за България. С чудовищен сервис на Кубек обаче Полша стигна до равенство - 12:12, преди и Радо Стойчев да ползва правото на тайм-аут. И след него обаче съперникът две безответни точки заради много слабото ни посрещане. Със сериозни усилия нашите стигнаха до равенство, но веднага след това поляците отново дръпнаха напред в резултата. Точката за 20:20 направи Теодор Тодоров с блок срещу Новаковски в средата. След три добри защити в едно разиграване стигнахме и до 22:21 в наша полза. Цецо Соколов върна топката в първия метър с безапелационен блок срещу Курек, а в следващата атака пак той с удар по пръстите затвори частта за 25:22. В третата част запазихме добрата си игра. Мъдро Андрей Жеков избра да подаде, вместо да контраатакува и Теди Тодоров разпредели през глава към Матей за 3:1. Самият Тодоров обаче не се поколеба да забива от първа топка за 5:3. Блокадата срещу Казийски не спря устрема му и той успя да си го върне съвсем бързо. Добре пласираният сервис на Виктор Йосифов и блок на Тодоров доведоха резултата до 13:9 в наша полза. Единичната блокада на Тодор Алексиев пък прати двата отбора при треньорите за втора техническа пауза при 16:12. Прекъсванията на Андреа Анастази също не помогнаха на Полша да спре България. Нашите буквално полудяха и Андрей Жеков извади една топка от третия метър в противниковата половина, за да даде шанс на нашия тим да покачи на 23:18. Последният пирон за 25:22 заби Тодор Алексиев - 2:1 за България! Учудените погледи на поляците не отмениха факта, че с два аута от техни атаки България бързо поведе и в четвъртия гейм. Матей и Цецо Соколов пречупиха съперника с чудовищни забивки и това доведе до стъписване в "Дружината". Грушка на гола мрежа не успя да завърши и така нашите стигнаха до преднина от шест точки и 8:2. Познатите думи на ярост и радост се появиха по устите на нашите след троен блок на Алексиев, Тодоров и Соколов за 12:8. Кубяк докара резултата до 13:12 за България с точки от сервис и атака. Цецо Соколов отговори обаче със същото и статуквото на полето се запази. С ас на Виктор Йосифов България поведе с 18:14, след което последва размяна на точки. Ритъмът бе нарушен от Кубяк, който отново със своя сервис затормози нашите и разликата бе стопена - 21:20. След прекъсването на Радо Стойчев обаче той би в мрежата (22:20), но малко по-късно поляците се докопаха до равенството. Йосифов с атака през центъра и аут на Курек отново ни изведоха напред 24:22, а Матей Казийски сложи точката в спора - 25:23 и 3:1 за България! ----- От вчера: България - Словакия 2:3 Полша - Германия 3:1 По-рано днес: Германия - Словакия - 1:3 (23:25, 26:24, 24:26, 25:27) класиране: 1. Словакия 2 2 0 6:3 5 точки 2. Полша 1 1 0 3:1 3 3. България 1 0 1 2:3 1 4. Германия 2 0 1 2:6 0 Словакия е първият отбор, който се класира в следващата фаза.