Действащият европейски шампион Барселона не успя да победи 7-кратния европървенец Милан след 2:2 в най-голямото дерби от първия кръг на груповата фаза в Шампионската лига. Каталунците, които през уикенда направиха грешна стъпка в испанския шампионат, срещу "росонерите" показаха обичайното си ниво и изнесоха поредния футболен спектакъл пред препълнените трибуни на "Камп ноу", но отново допуснаха два гола и съответно изпуснаха победата. Първият фойерверк избухна още в 25 секунда. Алешандре Пато от състава на Милан пое топката в центъра, смени рязко посоката, стартира експлозивно и миг по-късно незагрелите Масчерано и Абидал бяха безвъзвратно изостанали. Пато напредна с още едно докосване, а със следващото вкара под плонжа на Валдес - 0:1! От този момент нататък стана ясно, че тактиката на Милан ще бъде да пази крехката си преднина и евентуално да успее да измъкне точки с отбелязания си гол. В 13-ата минута Давид Вия направи първия по-голям пропуск за каталунците. От малък ъгъл той стреля във външната страна на мрежата. Веднага след това Меси стреля след индивидуален пробив извън наказателното, но Кристиан Абиати изби в корнер. Отново аржентинецът беше близо до гол след изпълнение на пряк свободен удар. Топката обаче рикошира в лявата греда на вратата на Абиати и излезе в аут. В 36-ата минута логичното се случи и резултатът стана 1:1. Голът вкара Педро от голлинията, а асистенцията даде Меси след индивидуален пробив в наказтелното на Милан. Това се случи само 2 минути след като Боатенг напусна терена за Амброзини по тактически дефанзивни съображения. Наставникът на Барселона Хосеп Гуардиола също извърши първата си смяна още през първата част, но тя беше принудителна. Сеск Фабрегас замени Андрес Иниеста в 39-ата минута. Тоталната доминация на Барса продължи и през второто полувреме. С около 70% владеене на топката и пълен контрол на събитията на терена обратът беше въпрос на време и се случи пет минути след подновяването на играта. Давид Вия стреля от фаул и прати топката в горния десен ъгъл на безпомощния Абиати - 2:1! Вия имаше още два шанса от идентични ситуации, но и в двата стреля над гредата. Малко по-късно нападателят отсътпи мястото си на терена на доскоро лекувалия контузия Ибрахим Афелай. В 72-ата минута дойде и първия корнер на Милан. В едно от редките си слизания към вратата на домакините италианците успяха да запишат и точен удар във вратата. Пато надскочи всички при изпълнението на статичното положение, но заби топката в земята с глава и облекчи работата на Виктор Валдес. До края Барса продължи да държи топката и да "дразни" Милан със стила си. "Росонерите", които в този мач играха с резервния си бял екип, от своя страна поизлязоха от половината си, но не успяха да създадат голови възможности. И въпреки тоталната си доминация домакините изпуснаха победата. Във втората минута на продължението Милан стигна до втория си корнер. След изпълнение на ветерана Кларънс Зеедорф Тиаго Силва се извиси в наказателното поле и с глава вкара за 2:2. Така испанският и европейски шампион Барселона стартираха с по една точка битката в група "Н" на Шампионската лига. Техните съперници Виктория Пилзен и БАТЕ Борисов, които направиха 1:1 в Чехия, също записаха по една точка. Sportni.bg