Днес кметът на община Велики Преслав инж. Димо Бодуров представи на форум в Шумен за „Културното наследство на Североизточния регион“ туристическия проект на общината „Векът на Цар Симеон Велики оживява”. На форума, който бе открит от областния управител Димитър Александров, присъства и заместник-министърът на културата д-р Тодор Чобанов. Събитието събра учени, археолози, музейни специалисти и представители на области от Варна, Добрич, Русе, Търговище, Разград.
„Туристическият проект, който е част от инвестиционната програма на общината, залегнала в плана на развитие 2007-2013 и в стратегията за развитие на туризма е от съществено значение за инвестиционната политика в общината. С реализацията му очакваме създаване на нови работни места, увеличаване на заетостта на легловата база, развитие на туризма, който пък от своя страна ще стимулира растежа на доходите“, каза инж. Бодуров по време на презентацията. Като основна цел на проекта той посочи развитието на конкурентна интегрирана туристическа атракция и очерта дейностите, които ще обхване реализацията на проекта – консервация, реставрация, благоустрояване на пространството около Дворцовата църква и Владетелската базилика във Вътрешния град, вече със съвременни техники за виртуална визуализация и анимация. „Четирима служители ще бъдат обучени за обслужване на атракцията, предвидени са и мащабни дейности в сферата на маркетинга и рекламата на атракцията и събитие, пресъздаващо моменти от историческото минало на Велика България по времето на Цар Симеон Велики“, разказа Бодуров.
Той посочи, че неизползваният туристически потенциал, с който разполага региона е в основата на проблеми като ниската заетост и ниските доходи на населението и очерта реализацията на проектните дейности като съживяване на местната туристическа инициатива. Бодуров представи на форума и другият забележителен архитектурен паметник на културата – Аул на хан Омуртаг и заяви, че като паметник с национално значение, след реализацията на този проект, общината ще подготви друг, за да го приложи и за аула на хан Омуртаг.
Д-р Маргарита Ваклинова, която е координатор на археологическите проучвания в НИАР “В. Преслав” се спря на откритията и проблемите на националния историко-археологически резерват. Според заместник министъра на културата д-р Тодор Чобанов, старите столици в областта трябва да се превърнат в туристически забележителности с голяма посещаемост, а учените да провеждат активно разкопки, системни проучвания, публикации, които да ги правят още повече забележими. „Финансова подкрепа трябва да се търси от държавата, областта, общините, спонсори, да кандидатстваме с проекти. И бизнесът трябва да се включи, не крия желанието си през следващите години да пропагандираме – публично-частните партньорства, на сцената да излязат и туроператори, защото в крайна сметка целта ни е негово величество туриста, както националният, така и международният, да го срещаме все по-често тук в сърцето на старите български столици“, допълни Чобанов.
Областният управител Димитър Александров, който днес води срещата определи развитието на туризма в областта като предпоставка за добър бизнес и разкриване на нови работни места.
Днес на срещата бе презентиран и най-новия четвърти поред НИАР на територията на областта - "Кабиюк". Областният управител определи Шуменска област като перла, събрала в себе си ценни паметници на културата. "Ние сме единствената област с 4 археологически резервата и освен гордост от този факт,сме изправени пред отговорности и предизвикателства да ги опазваме, развиваме и съхраним за следващите след нас", каза Александров.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Опитах се да проуча какво е всъщност нашия археологически резерват? Ето какво разбрах: Наистина с постановлението от 1958 г. е обявен за Национален историка-археологически резерват в границите до р. Камчия. След това с една Наредва 22 границите му са разширени и зад р. Камчия и обхващат и м. Патлейна. С приемането на сегашната Конституция всъщност статута на резервата отпада, тъй като съгласно конституцията резерватите се обявяват със Закон. И така от приемането на конституцията до 15.07.2011 г. фактически археологически резерват край гр. Велики Преслав не съществува. Едва тогава нашите велики управници и законотворци от НС, а най вече Министерството на културата се сещат, че нещо трябва да се направи и правят промени в Закона за културното наследство, публикувани в д.в.бр.54 от 15.07.2011 г., като в чл.50 от Закона създават една нова алинея /3/, в която пишат, че археологическите резервати от национално значение са посочени съгласно приложение. И в това приложение към Закона фигурира един резерват, наречен "Ранно средновековен град Преслав, Община Преслав, Област Шумен". Е те това би следвало да е нашия резерват. Само че аз не знам в България да има Община Преслав - има Община Велики Преслав. Значи и това не може законно да се смята, че е нашия резерват. А ако това се отнася за нашия резерват, значи тези които са го писали нямат представа, че нашия град отдавна официално се нарича и пише Велики Преслав. Но хайде да приемем, че това ще да е нашия резерват. Тогава да спрат големите специалисти и зам. министри да го наричат Национален историко-археологически резерват "Велики Преслав", а до го изричат и пишат с името му, което са записали в приложението към Закона. Изобщо и в това отношение не сме нормална държава.
КУШЛЯ
БЛАГОДАРЯ НА ГОРНИЯ ПОСТ ЗА ИНФОРМАЦИЯТА.
ЩО СЕ ОТНАСЯ ЗА ИМЕТО НА ГРАДА НИ , ТО НЯКОЯ КАЛИНКА ИЛИ ЛИЛЯНКА ГО Е ПИСАЛА В НЕКАДЪРНОТО ПРАВИТЕЛСТВО.
друг преславянин
хей хора, хайде да не пишем глупости от рода на : бил добродушен, обединявал хората, бля бля бля, стига глупости, вие хората за глупаци ли ги вземате, хайде, пи ар агентите малко по оригинално, 4 години видяхме какво стана, сега за 1 месец ще си секне кръста от проекти и прочие предизборни помпозности, нещо за болницата, нещо за пътя Шумен Върбица, нещо за инвестиции в раб. места и и и , хайде стига.
drugite preslavqni
ще бъдем много повече и вън бодурчата и коюхарчата . много сте дребни и мънички , че освен за себе си друго не можете . всичко друго е само популация !!!
* Коментар транслитериран от системата
11 6Анонимен
Малоумник такъв, "популация" и "популизъм" са две много различни по значение неща! За кмет си се кандидатирал (щото те знам кой си), а български не знаеш!!!
pr
комитет ТИЧА - за всеки ден, за всеки дом
Мъдрец
Едно голямо браво за Кмета , моето семейство също ще подкрепи г-н Бодуров за втори мандат...
P.S. Не винете Кмета Бодуров за булеварда и пътя за Шумен , те не са общински...Отново Браво Кмете , дано разума надделее и тоя път. Истинските Преславяни / за жалост останехме малко в града.../ ще подкрепим Кмета Бодуров......
" глупак"
Явно ние " глупавите " които не сме от Велики Преслав не можем да разберем, но все пак ще питаме, а нима болницата не е общинска, а нима " Мед. център " не е общински, а нима пътищата в града не са общински, а пътищата по селата, а образованието, а раб. места нима не са за гражданите на общината, а данъците и тяхната събираемост, а парите по различните проекти не са общински / или част от тях/, и нима ние не преславяни не плащаме данъци тук, какво, да мълчим , няма да стане, кмета е работник на хората, те са работодателите, те питат и критикуват щом трябва, а пътя за Шумен си е приоритет на местната власт, защото е част от инфраструктурата на града и селата, по него се движат данъкоплатците , това важи и за булеварда, той е улица с номера на жилища и име, т.е. част от града ???!!!
Анонимен
напълноо си прав, глупак! и това буксуване е само защото бай ти рачо кожо--ров и кликата му си управляват вече 12 години безметееежно и нааагло! да бяха герб, да намерят един свестен кандидат, ама не. ама ще гласувам /с яд и омерзение/ за тях-нямя как, щото онези червените пък направо ме вбесяват:///