Шотландецът Анди Мъри надви испанеца Давид Ферер със 7-5, 6-4, за да спечели турнира в Шанхай и да излезе пред швейцареца Роджър Федерер в световната ранглиста за първи път в кариерата си. Победата завърши азиатския хеттрик за Мъри и му позволи да изпревари 16-кратния шампион от турнири на Големия шлем за третата позиция в света, което е и най-добрият му завършек на сезон. 25-ата победа на Мъри от 26 мача извади Федерер от първите трима за първи път от осем година. Мъри вече има три титли за три седмици, най-добрата му серия, след успехите в Банкок и Токио. Защитаващият титлата си шампион проби Ферер в първия гейм, но след серия от грешки усложни работата си. Ферер се надяваше на реванш след загубата с 2-6, 3-6 през миналия уикенд, но допусна двойна грешка при точка за пробив и то точно в решаващия момент на първия сет - 5-5. Световният номер пет Ферер се надяваше на първа титла от турнирите от серията "Мастърс", но бе разочарован от шотландеца и във втория сет. /БГНЕС