Първата ракета в света и номер 1 в схемата Жюстин Енен започна отлично подготовката си за Откритото първенство на САЩ, след като победи Андреа Клепач (Словения) с 6:3, 6:1 в среща от втория кръг на международния тенистурнир за жени в канадския град Торонто с награден фонд 1,34 милиона долара. Това бе първи мач за Енен след загубата на полуфиналите на "Уимбълдън" като тя нямаше проблеми срещу 141-ата в света и стигна до успеха за 69 минути. "Наистина се нуждаех от почивка след "Уимбълдън" - физическа и психическа. Трябваше ми време да се освежа", каза след мача Енен. Втората поставена и четирикратна победителка този сезон в турнири от WTA Йелена Янкович (Сърбия) даде само един гейм на Мари-Ев Пелетие (Канада) - 6:0, 6:1. Номер 4 в схемата и миналогодишна шампионка Ана Иванович изненадващо отпадна след загуба от представителката на Китай Ян Цзъ с 3:6, 1:6. Загуби претърпяха още няколко от поставените - петата Ана Чакветадзе (Русия), осмата Елена Дементиева (Русия) и 16-ата Луцие Шафаржова (Чехия). Свежа от четвъртата титла в кариерата си от Лос Анджелис в неделя, Иванович отстъпи само за 65 минути пред квалификантката и 169-ата в света Ян Цзе. Цзе е играла квалификации във всичките седем турнира на WTA, в който е участвала този сезон. "Иванович е състезател от топ класа. Имах много късмет днес. Не мислех, че мога да спечеля", каза китайката. Три представителки на Франция се класираха за третия кръг. Виржини Разано победи Ана Чакветадзе (Русия) със 7:6 (5), 2:0 и отказ на рускинята поради вирусно заболяване. Финалистката от "Уимбълдън" Марион Бартоли се справи с Мария Кириленко (Русия) след 6:2, 2:1 и отказ на рускинята поради контузия. 12-ата поставена Татяна Головин победи Доминика Цибулкова (Словакия) с 6:4, 6:3.