Лидерът в световната ранглиста Новак Джокович победи Анди Мъри в изключително драматичен мач на полуфиналите на Australian Open, като крайният резултат бе 6-3, 3-6, 6-7(4), 6-1, 7-5 в полза на сърбина. Британецът, който бе финалист в предните две издания на турнира, демонстрира страхотен тенис и на моменти категорично надигра Джокович, но сърбинът бе по-решителен и сигурен във важните моменти и показа най-доброто от себе си, когато бе опрян до стената. Мъри започна с много грешки и загуби първия сет за 47 минути, след което загуби и първите два гейма на втората част. След това обаче четвъртият в схемата покачи много нивото на играта си и спечели 6 от следващите 7 гейма, за да изравни резултата. Джокович изглеждаше много уморен в третия сет и допусна много грешки. Тази част стигна до тайбрек, в който Мъри бе по-стабилен и поведе с 2-1 сета. Шампионът от миналата година изглеждаше на ръба на силите си, но показа страхотна мобилизация и отнесе съперника си в четвъртия сет за 27 минути. Джокович изглеждаше сигурен победител, когато поведе с 5-2 в решаващия сет, но Мъри направо невъзможното и се върна до 5-5. Шотландецът имаше три скрити мачбола на сервиса на Ноле, но сърбинът показа феноменална психическа устойчивост и се спаси от тежката ситуация, и още в следващия гейм реализира решаващ пробив и триумфира в двубоя, продължил няколко минути по-малко от 5 часа. В неделния финал той ще се изправи срещу световния номер 2 Рафаел Надал. /БГНЕС