Здравейте, отварям тази нова тема, за да можем да дискутираме и обсъждаме различните елементи от тази програма.
Безплатни кръжоци в училищата ще се борят с агресията сред учениците и ще търсят таланти.
За първи път от десетилетия извънкласните дейности в училище ще са безплатни за деца и родители. Финансирането се поема от Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", по която се отпускат 100 млн. лв. за три години. Това означава, че на ученик се падат по 185 лв, като една трета от тях са за купуване на консумативи за кръжоците. А те могат да бъдат по какво ли не.
Програма "Успех" е задала 12 модула, по които училищата да изберат какви кръжоци искат. Сред тях са природоматематически науки, здравословен начин на живот, предприемачество, здравно образование, умения за самостоятелно учене. Фантазията на ученици и учители вече се е развихрила до краен предел и сред предложенията за дейности са още: Как да стана милионер, Заедно на пазар, Как се управлява хотел и дори Моят пръв милион.
Очакванията са комбинацията от идеи за извънкласни дейности да стигне 15 000, а през трите години на проекта в безплатните кръжоци да участват повече от половин милион ученици. В бъдеще се предвижда да се определи и национален ден на извънкласните дейности в България.
Проектът има своя собствена електронна страница, която може да бъде посетена за повече информация: http://uspeh.mon.bg
http://bglog.net/nachobrazovanie/47364
Приемливо ли е да се натоварват учениците с 4 допълнителни часа седмично, само за да се "усвоят едни пари!" А дали родителите са съгласни? А дали няма децата, вместо да работят с удоволствие, да бъдат отблъснати от това темпо?
Георги Драмалиев
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Майка
Ама моля ви се - как да не е задължитлно ?!! При нас въпросът беше поставен постфактум, т.е. не беше въпрос,а уведомление. Много от децата не желаят да ходят, още повече, че сме ангажирани в събота и неделя, а понякога и в двата дни. Тоест детето няма свободно време нито за семейството, нито за почивка. А проекта като проект е сбъркан още в самия зародиш - трябваше всяко училище да обяви групи по теми и който където желае да се запише, не да се прави доброзорно та още повече да се отблъсне детето. Светът е шарен и хората са с различни интереси. Но може и проекта така да е замислен, но в стремежа си /да не кажа по-силна дума/ да усвоят пари директори и учители да го формулират както трябва за тях.
лелка
До майка
Моите уважения мила госпожо -абсолютно сте права,че никой не може да определя какво ще правите през почивните си дни и да се опитва да ги отнеме от Вашето дете!
Но и ние трябва ясно и категорично да заявим това на учителите и техните ръководители! НАШИТЕ ДЕЦА НЕ СА ОПИТНИ МИШКИ И ЧРЕЗ ТЯХНОТО СВРЪХНАТОВАРВАНЕ не може и не трябва УЧИТЕЛИТЕ ДА ПЕЧЕЛЯТ ДОПЪЛНИТЕЛНО!
ВСЯКО НЕЩО СИ ИМА НОРМА И ГРАНИЦИ!
не се притеснявайте
Уважаеми родители,не се притеснявайте,децата ви няма да се претоварят.Тези часове са формални,не се мземат раелно-попитайте своите деца.Те ще ви кажат.Всичко е само на хартия,колкото даскалите да си напишат справките и всички нагоре по веригата да опънат пвъзможно повече парички.Идеята сама по себе си е хубава,но на българска почва не вирее.
А вие имате пълно право да искате обяснение защо децата ви са включени без вашето съгласие
Анонимен
Аз пък не мога да разбера защо помощният персонал се нарежда до всяка нова педагогическа дейност? С какво се натоварва една хигиенистка повече? Може би трябва повече книги да прочете, повече информация, трябва да образова повече деца, какво? Някой от вас знае ли какво е психическото натоварване, освен всичко друго, в една педагогическа дейност? Някой от вас носи ли отговорност за образованието, морала, възпитанието и здравето на едно дете, което е под педагогическа грижа? С какво вашите усилия са се увеличили,за да искате повишаване на заплатите?
Не казвам, че са достатъчни, но отговорностите ви са малки. Нито на учители, нито на всички останали работещи заплатите са достатъчни. Но не бива да се стига до конфликти учител- помощен персонал!