Джеферсон Перес (Еквадор) спечели златния медал в спортното ходене на 20 километра за мъже на Световното първенство по лека атлетика в японския град Осака. Олимпийският (Атланта'96) и двукратен световен шампион диктуваше темпото по трасето и не допусна изненада. 33-годишният еквадорец финишира първи за 1.22:20 часа и за трети пореден път стъпи на световния връх след Париж'2003 и Хелзинки'2005. В невероятно оспорвана битка за среброто Франсиско Фернандес (Испания) надделя над Атем Гула (Тунис). Двамата завършиха с еднакво време - 1.22:40 - на 20 секунди след първенеца, и само фотофинишът определи техните места. Испанецът изоставаше, но с невероятен финален спринт успя да застигне тунизиеца и с хилядни да го изпревари. Малко след финала Фернандес бе дисквалифициран заради бурната си атака, породила съмнения за летежна фаза и бягане. След подаден и уважен протест от страна на испанската федерация обаче той бе възстановен на второто място. Така двукратният европейски шампион взе трети сребърен медал от световни първенства. "Много тежко състезание при тази 33-градусова жега. Едвам издържах на наложеното от мен високо темпо. Неслучайни колабирах за кратко след финала. Цялото тяло ме болеше, но почувствах това, след като състезанието вече бе свършило", заяви щастливият трикратен световен шампион.