Манчестър Юнайтед победи Аякс с 2:0 в първия 1/16-финален мач от Лига Европа между двата тима. Двубоят се игра на "Амстердам арина" и крайният резултат до голяма степен обезмисля реванша. Успехът е първи за мениджъра на "червените дяволи" сър Алекс Фъргюсън във втория по сила турнир в Европа. Преди 15 години Фърги и Юнайтед отпаднаха от тогавашната надпревара за Купата на УЕФА след две равенства, а същият сценарий вече бе реализиран и през 1992 година. В двубоя срещу Аякс участие не взеха българинът Димитър Бербатов и ветеранът Райън Гигс, които са контузени. И двамата останаха в Манчестър. Първото полувреме беше за домакините от Холандия, които осъществиха няколко опасни атаки. Най-красивият момент дойде в 32-ата минута, когато Де Хеа спаси далечен удар на Сим де Йонг в горния му ляв ъгъл. Това беше и най-опасното положение за Аякс. Юнайтед пък можеше да открие чрез Чичарито в 22-ата минута, но мексиканският нападател бе изпреварен от стража на домакините Кенет Вермеер. Секунди преди края на първата част погледите се насочиха и към рефера от Италия Джанлука Роки, който подмина спъване на Сюлеймани в наказателното поле от страна на Рио Фърдинанд. След почивката по-опитният и рутиниран тим на Юнайтед пое инициативата и материализира преимуществото си. В 53-ата минута Вермеер спаси опасен удар с глава на Рууни, но бе безпомощен в 59-ата минута, когато Ашли Йънг отблизо вкара между краката му. Във въпросната ситуация цялата защита на Аякс проспа центриране по земя от лявото крило на Луиш Нани и топката достигна до непокрития Йънг. Крилото на Юнайтед финтира противник и миг по-късно с десния крак откри резултата. Аякс от своя страна се опита да се върне в мача. Младият треньор на домакините Франк де Бур направи две смени, но те не дадоха желания резултат. Напротив, гостите от Острова освен рутина показаха и хитрост, приеха съперника в своята половина и сложиха точка в спора с резултатна контраатака в 85-ата минута. Антонио Валенсия пое топката в центъра, подаде на Чичарито, който пък направи двойно подаване с Уейн Рууни. Хавиер Ернандес се оказа на върха на атаката и отново прокара топката между краката на Кенет Вермеер. Така Манчестър Юнайтед дръпна със солиден аванс от два безответни гола на чужд терен и затвърди амбициите си за трофея от Лига Европа. Sportni.bg