Най-добрата ни атлетка в момента Тезджан Наимова се класира на 1/2-финалите на 100 метра на Световното първенство по лека атлетика, което се провежда в Осака. Българката записа трето време в последната 1/4-финална серия, като завърши с време 11,21 секунди. Това се оказа достатъчно за възпитаничката на треньора Стойко Цонов да намери място сред 16-те най-добри. Според регламента напред продължават първите четири от всеки 1/4-финал. Първа финишира Чандра Стъръп от Бахамите, която спря хронометрите на 11,15 секунди, а само на стотна след нея остана Лорин Уилямс от САЩ. На 1/2-финалите на 100 метра в Осака ще са утре от 14,00 часа, като Тезджан Наимова ще бяга във втори коридор на първа серия. Другата ни представителка на 1/4-финалите Ивет Лалова не успя да се класира напред, след като завърши пета в третата четвъртфинална серия на 100 метра. Българката записа време 11,33 секунди - 18-о време. Тук над всички бе европейската рекордьорка Кристин Арон (Франция) с 11,17 секунди, следвана от Шери-Ан Брукс (Ямайка) - 11,23 секунди, Мишел Луис (САЩ) - 11,25 секунди и Деби Фъргюсън-Макензи (Бахама) - 11,29 секунди. Така само четири стотни не достигнаха на Ивет, за да влезе на 1/2-финалите. Трябва да се отбележи, че това бе първото голямо състезание за талантливата българска лекоатлетка след повече от двегодишно отсъствие от пистата поради тежка контузия - счупване на бедрена кост. Иначе най-бърза на четвъртфиналите бе победителката във втора серия - лидерката в световната ранглиста Вероника Кемпбъл (Ямайка). Олимпийската шампионка на 200 метра спря хронометрите на 11,08 секунди, изпреварвайки двойната европейска шампионка Ким Геверт (Белгия) - 11,15 секунди и Кармелита Джетър - 11,17 секунди. Бившата световна шампионка Тори Едуардс (САЩ) пък с лекота се наложи в първа четвъртфинална серия с 11,13 секунди, пред Керън Стюърт (Ямайка) - 11,20 и Олудамола Осайоми (Нигерия) - 11,21. В този полуфинал са още настоящата световна шампионка Лорин Уилямс (САЩ) на пети коридор, бившата световна шампионка Тори Едуардс (САЩ) - на седми коридор, Чандра Стъръп от Бахамите на шести коридор, нигерийката Олудамола Осайоми на трети коридор, Керън Стюърт от Ямайка на четвърти коридор, австралийката Сали Маклилан на осми коридор и Лора Търнър (Великобритания) на девети коридор. Според регламента за финала ще се класират първите четири. За тези четири места във втория полуфинал фаворитки са Вероника Кемпбъл (Ямайка) на седми коридор, Кармелита Джетър (САЩ) на трети коридор, Ким Геверт (Белгия) на пети коридор и Кристин Арон (Франция) на шести коридор. Останалите три състезателки са Мишел Луис (САЩ) на осми коридор, Деби Фъргюсън (Ямайка) на девети коридор и Евгения Полякова от Русия на втори коридор