Много силен вятър попречи да се проведе първият старт от Световната купа по ски-алпийски дисциплини за жени в Банско. Днес в 11:00 часа трябваше да започне първата част от надпреварата на пистата "Марк Жирардели" - спускането. Органзаторите се надяваха, че до старта на първата дисциплина вятърът ще поотслабне и наистина ще се получи едно страхотно състезание (вижте прогнозата за времето тук), но това не стана и стартът бе изместен първо за 13:30, после за 14:00, третата промяна бе за 14:30 часа, а накрая го отложиха. Още от ранните часове на днешния ден големи тълпи от хора бяха пред кабинковия лифт в Банско, за да успеят да се качат навреме на "Бъндеришка поляна" и да станат свидетели на първия старт при жените, който е валиден за Световната купа по ски-алпийски дисциплини. Благодарение на добрата организация, транспортирането ставаше бързо и недоволни сред феновете нямаше. Първа в днешното състезание, което беше предшествано от официално изявление на министър-председателя Бойко Борисов, трябваше да стартира една от най-успешните скиорки в последните 15 години Аня Першон. С 15-ти състезателен номер беше словенската скиорка Тина Мазе, а най-бързата в двете официални тренировки в Банско - Мария Рийш трябваше да стартира 16-та. Водачката в генералното класиране за Големия Кристален глобус - Линдзи Вон (САЩ) беше с 20-ти състезателен номер. Превъзходството на Линдзи Вон е безкомпромисно. След като загуби трофея в самия край на миналия сезон, сега американката ще си го върне - и то с гръм и трясък. Вон води на Тина Мазе с разлика от над 400 точки и едва ли някой се съмнява в крайната й победа. Преднината на Вон в спускането също е внушителна и засега единственият отворен въпрос остава - ще успее ли да вземе и Малката купа в супергигантския слалом. В Банско е предпоследното състезание в дисциплината, а разликата между Линдзи Вон и следващите я Фабиен Сутер (Швейцария) и Ана Фенингер (Австрия) е съответно 87 и 100 точки. Sportni.bg