"Безплатното" предучилищно образование се оказва химера за деца, които са започнали обучението си една година по-рано!
Цяла година трябва да плащам месечна такса в градината (от която би трябвало да сме освободени) и да закупя комплекта учебници за предучилищна подготовка, който уж е БЕЗПЛАТЕН, ако искам детето ми да започне училище "от 6-годишните".
В такова положение са около 50 деца на територията на Шумен. Родителите им или трябва да се настроят, че ще плащат, или децата им да повторят една година (повечето решават да повтарят). В общината вдигат любезно рамене и казват, "проблемът е на държавно, а не на общинско ниво, при усвояване на средствата се гледа ЕГН-то." Питам защо?
За мен това е поредната липса на далновидност от страна на законотворците.
А колкото до това защо държа детето ми да тръгне на училище по-рано е обект на друг разговор.
Камелия Колева
kameliakoleva@yahoo.com
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
УЧИТЕЛКА
От опит знам,че е по-добре в позволено време учителките да обсъждат сериалите,отколкото това,което децата изповядват за семействата си,защото тогава ще настане безкрайна траги-комедия.Сериалите са достъпни до и за всички,а това,за което децата казват или показват-научено,чуто или видяно в къщи без да са провокирани,много често е не само за огромна червена точка,ами за консултации с психолог или сексолог.За съжаление духовната криза е тотална и е ужасно и жалко за децата,че родителите търсят вина и отговорност само в и от градината и учителките,без да признават за собствените си проблеми и пропуски във възпитанието на децата си,а те са техни,не на общината или на обществото,за да търсят отговорност единствено от тях.Е,но така пък е по-лесно,нали......
Анонимен
До анонимен 15.15
Освобождаването от такси е само за последните две години (задължителните) и е редно, да са безплатни, щом са задължителни; доколкото знам общината поема само храната (и това няма да е още дълго); допълнителните занятия като английски език, танци и пр. се заплащат - по 2 лв. на час,както и театри и други допълнителни дейности пр., които без съмнение са полезни за децата, да, но не са безплатни; кърпички продължават да се носят или се правят месечни "дарения" за градината с цел покриване на текущи нужди; довършителните дейности и обновленията се извършват със средства на дарители и по-често тези дарители, искат-не искат, са родителите; помагалата се заплащат по цени, обявени от издателите; 1 възпитател работи едновременно с повече от 20 деца. Това са истините в детските градини и е редно да се знаят преди да се поставят епитети и да се обиждат родителите и възпитателите. Това, че си затваряме очите, не означава, че проблемите не съществуват. И разходите за едно дете не са само такси в градини, едно разболяване, например, струва между 50 и 100 лв. за лекарства (а децата боледуват често, особено посещаващите детско заведение!!!). Моля ви, не нападайте нито възпитателите, нито родителите. Водещата тема е друга!
лелка
Уважаеми госпожо/господине явно не сте наясно с много неща!?
1.Задължително не значи безплатно - както в детските градини, така и в училище!
2.Относно допълнителните занимания- нито веднъж да 4 години в детската градина не ни беше дадено билетче за куклен театър или фактура от учителката по английски /народни танци/.
3.Дарения се правят абсолютно доброволно и парите се употребяват за точно определени неща, по волята на дарителя!
4.Помагалата,когато се купуват на едро имат значителна търговска отстъпка!
5.В детската градина работят учители и помощен персонал - лели/ възпитатели/ и други /шивачка, готвачи,охрана, параджия/.
6.Не може сестрата на детската градина да има работно време 7.30-16.30 часа, когато детската градина трябва да работи до 19,00 часа!
ДА ПРОДЪЛЖАВАМ ЛИ ОЩЕ???!
наблюдател
За сведение на всички-само в областите Шумен,Разград и Къджали децата в подготвителнити групи не плащат такси,направете справка в другите областни гадове,с какво сме по различни,по-богати ли са другите или има нещо друго
Анонимен
шумен,разград и кърджали....все градове,в които българската реч звучи рядко....а преобладаващото население определя кой ще е на власт...всичко тук е толкоз просто и логично.... а ние,в тези градове отдавна живеем и работим,за да са добре и да изберат когото трябва,тези чиято реч звучи по-често от нашата.и на децата от детските градини отдавна е ясно че нашия кмет дава мило и драго,най-много задните си части на тези,които все по-трудно говорят български