Любимата тенисистка на рекламодателите Мария Шарапова, която не игра повече от две седмици заради контузия в прасеца, тръгна повече от убедително в борбата за защита на титлата си на Ю Ес Оупън, разгромявайки италианката Роберта Винчи с 6-0, 6-1 за 50 минути. Във втория ден не се получиха сериозни изненади, с изключение на отпадането на словачката Даниела Хантухова, която загуби от украинката Юлия Вакуленко с 4-6, 6-3, 1-6. Победителката на Ю Ес Оупън от 2004 г. Светлана Кузнецова отнесе чехкинята Клара Закопалова с 6-2, 6-3 за 64 минути, а Мартин Хингис само за час надви французойката Матилде Йохансон с 6-0, 6-3. При мъжете Анди Родик отстрани Джъстин Гимелстоб в три сета 7-6 (8-6), 6-3, 6-3, а Джеймс Блейк се наложи над Майкъл Ръсел със 7-6 (8-6), 6-3, 7-6 (7-4). Сръбската звезда Новак Джокович и австралиецът Лейтън Хюит не изразходваха толкова много енергия. Джокович само за час и 36 минути победи холандеца Робин Хаас и 6-2, 6-1, 6-3, докато Хюит, победител в турнира през 2001 г. и финалист през 2004 г., за по-малко от два часа отстрани американеца Амер Делич след 6-2, 6-4, 6-2. Най-оспорваният мач беше този между Арно Клеман и хърватския гигант Иво Карлович. Французинът победи със 7-6 (7-5), 6-4, 4-6, 6-7 (6-8), 6-4 в сблъсък, продължил четири часа и осем минути. БГНЕС