Челси победи Барселона с 1-0 в първи полуфинален мач от Шампионската лига, играл се пред 37 хил. зрители на ст. "Стамфорд Бридж" в Лондон. Първото полувреме премина под диктовката на гостите, които имаха възможност да открият резултата още в 9-ата минута. Санчес, излязъл сам срещу вратаря Чех, го прехвърли с прецизен шут, но топката срещна напречната греда, след което бе изчистена. До края на полувремето шансове се откриха и пред Лионел Меси, въпреки че аржентинецът бе зорко пазен от бранителите на Челси. Чех обаче показа класа и спаси. В края на полувремето обаче чешкият национал позволи отново да бъде прехвърлен, този път от Фабрегас, получил топката от Меси, но Ашли Коул успя да я изчисти преди тя да премине голлинията. Постепенно домакините изравниха играта и в последните секунди на полувремето даже поведоха в резултата чрез Дидие Дрогба, получил чудесен пас отляво от Рамирес. И през втората част на мача момчета на Пеп Гуардиола доминираха, но неточната им стрелба в завършващата фаза, а също и липсата на късмет им попречи да изравнят. Санчес, Меси и Шави пропиляха нелоши възможности, а един път и Чех се намеси с вещина, отразявайки коварен рикошет от главата на защитника Карлес Пуйол, тръгнал да помага на своите в атака. Най-чистото положение за Барса бе в края на добавеното време, когато отново гредата помогна на Челси след изстрел на Серхио Бускетс, получил топката от Меси. В крайна сметка голът на Дрогба остана единствен, а резултатът - непроменен: Челси - Барселона 1-0. Загубата е първа за каталунците в Шампионската лига след повече от година. На 16 февруари 2011 г. Барса загуби от Арсенал с 1-2, но в реванша победи с 3-1 и се класира напред. Мачът-реванш Барселона - Челси е на 24 април на ст. "Камп Ноу" в Барселона. БГНЕС