Защитници на животните: "Миро вън!"
Оставката на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов поискаха излезлите на протест, организиран от българските организации за защита на животните и групите за защита на животните.
Отговорност за неспазването на закона за защита на животните бе потърсена и на премиера Бойко Борисов, предаде репортер на БГНЕС. Около 200 души се събраха пред Министерски съвет, за да изразят недоволството си от това, което според тях е бездействие от страна на министър Найденов и неговата администрацията. Протестът се проведе под наслова "Game Over" (Играта свърши). Защитниците на четириногите носеха плакати с надписи "4 години неспазване на закона" и "Зоополиция".
Протестиращите внесоха и протестна декларация в Министерски съвет. Документът е срещу предлаганите промени в закона, които целят да бъдат върнати "средновековните мерки" за решаване на проблема с бездомните кучета, заявяват защитниците. С декларацията активистите настояват за спешно изготвяне на Национална стратегия за овладяване на популацията от безстопанствени кучета с участието на организациите за защита на животните, чрез подробно разработени задължителни дейности за всяка община, съгласно метода за масова кастрация с връщане по обитаваните от кучетата места и изтеглянето им в приюти след блокиране на потока от изоставени животни.
Исканията са за засилен държавен и обществен контрол върху прилагането на дейностите, разработени в Националната стратегия, засилени мерки за провеждането на ветеринарномедицинска профилактика срещу паразити и зоонози, като ехинококозата и беса. Настоява се и за категорично санкциониране на длъжностните лица, които не спазват нормативната уредба.
Вместо да работи за решаването на проблема с бездомните кучета, министър Найденов се опитва си измие ръцете със съвсем различни неща, каза Надя Станчева, председател на организацията Animal Rescue Sofia. Според нея проблемът с бездомните кучета може да бъде решен единствено чрез спазване на приетия Закон за защита на животните. Мнението, че законът и административните мерки открай време не се зачитат, беше споделено и от голяма част от протестиращите.
Участващата в протеста Габриела Пападополу сподели, че за времето, което е собственичка на две кучета, никои не е направил проверка дали спазва наредбите и задълженията си като стопанин.
"Играта свърши", категорични са защитниците на животните. Техният апел към отговорните институции гласи: "Време е да понесете своята отговорност за бездействието и незаконните действия за сметка на гражданите и бездомните животни". Демонстрацията се проведе час преди набеденият от протестиращите министър на земеделието Мирослав Найденов да даде пресконференция по темата. /БГНЕС
535
3
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Shum
Глей ги овцете подлъгали се да направят някъв протест , бре има още надежда в тунела значи .....
Я
Тези са защитници на кучетата, а не на животните изобщо , има разлика
виц
Да живее държавата в която кучетата са по-важни от хората ,а чакай то хора няма има само овце ,е това обяснява защо кучетата им са важни .