Павлова: За да получим и 1 евро трябват интегрирани проекти
Бизнесът и държавата да работят заедно за изграждане на по-добра градска среда в България. Това е сред основните цели за следващия програмен период на Оперативна програма регионално развитие (ОПРР), стана ясно на Форум "Интелигентни градски инвестиции в София", предаде репортер на БГНЕС.
Създаването на интегрирани проекти, съфинансирани от държавни и частни инвестиции, е основна тема на разговор и на конференцията BALTEC Smart City Sofia, в която участие взеха кметът на Столична община Йорданка Фандъкова и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Зад понятието "интелигентни градове" стои наличието на средносрочни и дългосрочни интегрирани проекти, в които държавата и бизнесът инвестират в нещо, което е разумно и подобрява социалната среда и условия за бизнес в града, каза министър Павлова. За да получим и 1 евро европейско финансиране в периода 2014-2020 това може да стане само въз основа на интегрирани проекти в дългосрочен план. Ще настояваме и другите оперативни програми да работят по този начин, продължи министърът. Нашите усилия предстои да бъдат насочени към социал-икономически изследвания за регионите и инвестиции с териториална насоченост спрямо потенциала на региона, каза още Павлова.
През 2013 трябва постигнем осезаем ръст в усвояването на инвестиции. Ако ние не разплатим средства по тези оперативни програми, ние автоматично ще трябва да ги върнем. За съжаление това не се е случило във всички градове, където има инвестиции и проекти от страна на ОПРР, каза още Павлова.
Интегрираните планове за градско устройство включва бизнесът да заема водеща роля при определянето на приоритетите за инвестиции.
Интегрираният подход изисква големи инвестиции, каза кметът на Столична община Йорданка Фандъкова. Най-големият интегриран проект в София е проектът за метрото, в който се включва създаването на осветление, велоалеи и 4 буферни паркинга. Нашата амбиция е да се подготвим за следващия програмен период, когато да можем да защитим още по-големи проекти, които да се реализират в нашия град, каза още Фандъкова. Столична община (СО) ще кандидатства и за създаването на плановете за проектирането на централната част на града, които да получи финансирането в следващия програмен период.
Има одобрен проект за подобряване на градската инфраструктура и изграждане на нови кръстовища. Сред основните цели на СО за следващата оперативна програма ще е и модернизирането на трамвайния транспорт. Разработена е и програма за поддръжка и развитие на публичните паркове и зелените площи "Зелена София". Интелигентното развитие на града е немислимо без оптимизиране на енергийната ефективност, каза още Фандъкова.
В момента СО работи за създаването на цялостна енергийна ефективност на редица общински сгради – административни, училища и детски градини, социални домове. В София до момента са усвоени 1 млрд. средства от европейски фондове.
Тези интегрирани планове са важни, защото Европейската комисия както и ние осъзнахме, че разпръснатите инвестиции не дават ефект, каза Деница Николова, главен директор "Програмиране на регионалното развитие" към МРРБ. В случай, че ние не успеем да разработим интегрираните планове, ще имаме ограничение в бюджетния ресурс, с който ще разполагаме, допълни Николова. В момента се работи по програмата "JESSICA", по която средствата от ОПРР може да достигнат до публични и частни инвеститори за осъществяването на обществено значими проекти. Това са всички проекти, които възвръщат инвестициите, но насочени в дългосрочен план и по тази причина са по-малко атрактивни за бизнеса, затова се финансират безвъзмездно от програмата в момента, защото се очаква да генерират средства в бъдеще, продължи Николова. Друга основна цел на ОПРР е и подкрепа за енергийна ефективност и жилищно обновяване. Следващите месеци ще са ключови за определянето на основните насоки на работа през следващия програмен период на ОПРР, каза още Николова. Интегрираният план за гражданско възстановяване и развитие е изключително важен програмен документ, въз основа на който ще се работи през следващите 6 години, каза арх. Петър Диков, главен архитект на Столична община. Този документ трябва да гарантира, че средствата, които се влагат в дадена община ще бъдат неколкократно увеличени, както и по-голяма ефективност на работа. София е единствената община, която има договор с колектив-изпълнител за разработването на такъв план, допълни арх. Диков. Ще търсим и подкрепата на хората, ще събираме мненията на гражданите за предложения и оценка на проектите, каза още арх. Диков. /БГНЕС
234
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар