Добрев: Не се готви скрита приватизация на ТЕЦ "Марица - изток" 2
Не се готви никаква скрита приватизация на ТЕЦ "Марица - изток" 2, обмисля се идеята да се построят девети и десети блок.
Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по повод отправените от бившия икономически министър и депутат от КБ Петър Димитров обвинения, че се готви скрита приватизация на "ТЕЦ Марица - изток" 2, предаде репортер на БГНЕС.
Енергийният министър обясни, че "ТЕЦ Марица - изток" 2, за да стигне себестойността на произведената електроенергия е 150 лв. за 1 мегаватчас, колкото е средната цена, която имаме от анализа на HSBC за Белене, трябва цената на квотите за въглеродни емисии да нарасне със 750%. Докато цената на квотите не стане 7 пъти и половина по-висока, електроенергията, произвеждана в ТЕЦ "Марица-изток" 2 с платени квоти, ще е по-евтина от тази цена.
Единственото, което се обмисля, е строителството на девети и десети блок, категоричен е министърът. Той обясни, че това може да стане по няколко начина. Единият начин е "ТЕЦ Марица-изток" 2 да вземе кредити – има различни варианти за това. Анализът на БЕХ от началото на тази година обаче е показал, че това е много рисков вариант. Другият вариант е пети и шести блок в "ТЕЦ Марица - изток" 2 да бъдат отделени в отделно предприятие, в който да бъде включен стратегически инвеститор и новото предприятие да има достатъчен финансов ресурс, да построи девети и десети блок.
Енергийният министър посочи още, че в момента има идея 20% от БЕХ да бъде продаден или чрез процедура за първично публично предлагане, или на стратегически инвеститор. "Това е все още идея, няма анализи. Не е започнала работа, но работа по тази идея ще започне съвсем скоро, обясни Добрев.
Целият брифинг на министъра на икономиката и енергетиката беше посветен на пресконференцията на БСП. За да се престане по думите му със "спекулациите". Той покани и Владимир Каролев, който е подизпълнител на HSBC да потвърди дали анализът обявен от министерството и данните са истинските. "Потвърждавам истинността му. Това, което е качено на сайта е презентацията по оперативния или финансовия модел. Това, което е презентирано е резюме на резултатите", посочи Каролев. Той изтъкна, че действително в базисния вариант цената на централата, плюс допълнителните разходи по финансирането в процеса на строителството, което е 6 до 8 години, плюс допълнителните разходи на НЕК излиза в базовия вариант 10, 35 млрд. евро. Средната себестойност за 60 години работа на двата блока е 74, 95 евро за 1 мегаватчас, но това е средна цена за целия период.
Министър Добрев пресметна, че за 310 дни средно в годината себестойността на произведената електроенергия за целия период е 66 млрд. 870 млн. 720 000 евро. За да отговори на упреците на БСП, че тя ще носи печалба от 200 млрд. евро, той прибави към този разход от над 66 млрд. евро и 200 – те млрд. евентуална печалба и пресметна, че 1 мегаватчас трябва да се продава на 298,91 евро. "Трябва за целия период от 60 години да продаваме електроенергията на средна цена от 298,91 евро", посочи Добрев. В момента цената на мегават час е 72 – 75 лв. Той изтъкна и че няма ясни доказателства за това, че страната ни трябва да внася електроенергия.
Бившият изпълнителен директор на НЕК Михаил Андонов и настоящ ръководител на Българския енергиен холдинг отговори на твърденията, че НЕК е докарана до фалит като посочи, че към края на миналата година задълженията на компанията са 970 млн. лв. 500 млн. лв. от тях е заемът по Париба, 250 млн. лв. за Цанков камък, а останалите са за развитие и разширение на електропреносната мрежа. "Ако извадим тези кредити излиза, че задължението на НЕК към 31 декември би трябвало да е нула", каза Андонов. Той посочи, че НЕК има текущи задължения около 200 – 250 млн. лв, но те са оборотни и не са просрочени. "НЕК не е във финансов колапс и няма проблем да продължи да си плащала задълженията, защото по тези кредити до днес НЕК си е плащала и главниците, и лихвите и няма един ден просрочен", подчерта той. Делян Добрев призна, че "Булгаргаз" има задължения и е на загуба. Ситуацията не е лека, посочи той.
Енергийният министър коментира и създалото се напрежение сред работниците в ОЦК - Кърждали като посочи, че се надява на добри новини, но засега не може да даде такива. "Ние правим всичко възможно, за да разрешат този казус и да съдействаме на банките проблемът да бъде разрешен", каза Добрев. Той посочи, че "в ОЦК - Кърджали правим всичко възможно да разрешим въпроса. Срещаме се с редица инвеститори, които се интересуват от дружеството, въпреки че не е работа на държавата да го прави, защото това са отношения между два частни субекта". /БГНЕС
324
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар