Ковачева: Законът ще попречи на престъпността да се самофинансира
С новия Закон за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност ще бъдат пресечени възможностите организираната престъпност да се самофинансира от собствената си незаконна дейност.
Това заяви министърът на правосъдието Диана Ковачева, която е в пленарна зала по време на второто четене на новия законопроект, предаде репортер на БГНЕС.
Европейската директива представя само минималните стандарти и това все още е проект на директива, съобщи Ковачева. Минималните стандарти, които тя предвижда, предстои да бъдат развивани от ЕП. България се съобразява с минималните стандарти на тази директива, но взема предвид и мониторинга на ЕК, който вече 5 години съществува в България. Тук не говорим за конфискация в наказателно - правен смисъл. Тук говорим за отнемане на имущество по реда на гражданското производство, което означава - от Граждански съд, подчерта Ковачева.
Фактът, че ЕК подчертава и дава конкретни указания на България в последния февруарски доклад какви точно разпоредби да бъдат включени в закона означава, че наистина случаят на страната ни е по-особен, добави министърът. В този смисъл една европейска директива дава европейските стандарти на всички държави-членки, но всяка страна взема пред вид своите собствени проблеми.
От 5 години България е обект на мониторинг по отношение на нейния напредък със справянето с организираната престъпност и тежката корупция. Този закон има за цел да засили съпротивителните сили на държавата срещу тях, смята Ковачева. За повдигането на обвинения ясно се посочва в проекта на закона, че има каталог от престъпления, изрично изброени и само при условията на повдигане на обвинение за някое от тези престъпления стартира процедурата по отнемане на имущество и проверка на комисията, посочи министърът. Не се допускат анонимни сигнали, включена е възможността граждани да сезират комисията и това да не зависи само от инициативността на прокуратурата, отбеляза Ковачева.
Миналия месец сегашната комисия за отнемане на незаконно придобито имущество е отнела на стойност 2.5 млн. лева, което означава, че дори и без председател тя продължава да си върши работата, каза министърът. Онези граждани, които са извършили престъпление с право трябва да се страхуват, защото имущества ще бъдат отнети в полза на държавата, добави тя. Идеята на този закон е следната - когато пари или имущества са генерирани от престъпление и когато те не бъдат отнети в много случаи се връщат отново и финансират извършването на нови престъпления. Така ще бъдат пресечени възможностите организираната престъпност, обобщи Ковачева. /БГНЕС
197
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар